18 نکته ی طلایی برای انتخاب دامنه + معرفی انواع دامنه و آدرس IP
دامنه

18 نکته ی طلایی برای انتخاب دامنه + معرفی انواع دامنه و آدرس IP

 

اولین گام برای راه اندازی و طراحی یک وب سایت، انتخاب دامنه است. دامنه های خوب مانند لوگو و برند شرکت شما عمل می کنند؛ شما را به مخاطبانتان می شناسانند و در ذهن آن ها ثبت می کند. دامنه ی وب سایت به تنهایی بر سئو سایت اثرگذار نیست؛ اما اگر با محتوای خوب و غنی همراه شود، می تواند تاثیر مثبتی بر رتبه ی وب سایت شما داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم نکاتی برای  انتخاب دامنه ی مناسب با شما در میان بگذاریم.

 

آدرس IP چیست؟

با اتصال به شبکه اینترنت، به هردستگاه کد مشخصی با ساختار عددی اختصاص داده می شود. این کد بیانگر شناسه و هویت مجازی این دستگاه خواهد بود. بدیهی است که کد IP هر دستگاه، منحصر به فرد می باشد.

 

دامنه چیست؟

دامنه (Domain) در واقع حروفی است که جایگزین آدرس IP وب سایت شما می شود. کاربرد بیشتر و راحت تر بودن به یادسپاری نام دامنه دلیل اصلی این جایگزینی است.

به بیان دیگر، دامنه همان نامی است که قبل از پیشوند .com یا .ir می آید و سایت شما به آن نام ثبت می شود.

دامنه به نوعی اعتبار سایت شماست و اگر به درستی انتخاب شود تاثیر به سزایی در جذب مشتریان خواهد داشت. بنا بر این باید با دقت و توجه بالایی انتخاب شود.

 

نام دامنه با آدرس IP چه تفاوتی دارد؟

نام دامنه ی هر وب سایت، خاص تر از کد IP آن است. چرا که ممکن است کد آی پی وب سایت شما تنها در یک عدد با یک وب سایت خارجی متفاوت باشد؛ اما نام دامنه ی مشابه وب سایت شما در فضای اینترنت موجود نباشد. علاوه بر این، به یاد سپاری نام دامنه به مراتب ساده تر از به یاد سپاری یک کد آی پی می باشد. به همین علت، استفاده از نام دامنه انتخاب بهتری برای دسترسی به وب سایت مورد نظر خواهد بود.

 

چگونه کد IP ختصاصی خود را پیدا کنیم؟

سایت whatismyipadress.com ابزار مناسبی برای پیدا کردن آی پی اختصاصی شماست. اطلاعاتی همچون کشور، استان و سرویس دهنده اینترنت از جمله مواردی است که با توجه به کد آی پی شما بدست می آید.

برای پیدا کردن آی پی اختصاصی وب سایت ها دو روش به شما معرفی خواهیم کرد:

 1. استفاده از دستور پینگ (ping)

برای اجرای دستور پینگ (ping) کافی است به منوی start مراجعه نمایید. با انتخاب گزینه Run پنجره ای برای شما ظاهر خواهد شد. در پنجره ی باز شده، CMD را تایپ نمایید. در نهایت می توانید از دستور پینگ (ping) به همراه نام دامنه مورد نظر خود استفاده نمایید.

 

 1. استفاده از سرویس آنلاین پینگ (ping)

این روش، جایگزین مناسبی برای روش قبل می باشد. تنها کافی است به آدرس ping.eu/ping مراجعه نمایید تا با استفاده از سرویس آنلاین پینگ، آدرس آی پی وب سایت مورد نظر خود را بیابید.

 

انواع آدرس آی پی

آدرس های آی پی با توجه به میزان ثبات و تغییر پذیری، به دو گروه تقسیم می شوند:

 • آدرس IP ثابت/استاتیک (Static)

آدرس های IP استاتیک، همواره ثابت و بدون تغییر باقی می مانند. اگر شما یک آی پی ثابت داشته باشید، از سراسر دنیا می توانید به کامپیوتر خود متصل شوید.

 

 • آدرس IP پویا/دینامیک (Dynamic)

این دسته از آدرس های IP می توانند با هربار اتصال شما به اینترنت تغییر کنند. بنا بر این مانند آی پی های ثابت نمی توانند مرجع و پایگاهی برای دسترسی شما به اطلاعات کامپیوتر شما باشند.

 

بخش های تشکیل دهنده ی دامنه

اگر دامنه ها را از لحاظ فنی بررسی کنیم، می توانیم آن را به سه بخش تقسیم نماییم:

 • پسوند دامنه یا دامنه سطح بالا (Top Level Domain/Extension): TLD آخرین بخش دامنه است که به آن پسوند دامنه اینترنتی نیز گفته می شود. این پسوند بیانگر زمینه فعالیت و نوع خدمات ارائه شده توسط وب سایت می باشد.

 

 • نام دامنه یا دامنه سطح دوم (Second Level Domain/Domain Name): دومین بخش تشکیل دهنده ی دامنه، نام دامنه و یا دامنه ی سطح دوم است که آن را به اختصار SLD می نامند. نام دامنه در واقع همان نام انتخابی شما برای وب سایتتان است.

 

 • زیر دامنه (Subdomain): سومین قسمت از دامنه، زیر دامنه می باشد. زیردامنه ها امکان ایجاد بخش های مستقل برای وب سایت شما ایجاد می نمایند.به عنوان مثال برای راه اندازی وبلاگ وب سایتتان، باید از زیر دامنه blog استفاده نمایید. در این صورت دامنه ی نهایی شما به صورت domainnam.com نمایش داده می شود. معمولا عبارت WWWنیز به عنوان یک زیردامنه به حساب می آید.

 

ابزارهایی برای انتخاب نام دامنه

انسان ها همیشه به دنبال ساده تر کردن راهکارها هستند. انتخاب دامنه ی مناسب برای وب سایت ها نیز از این قاعده مستثنی نیست. سایت ها و ابزارهای بسیاری هستند که به شما در این راه کمک می کنند. در ادامه به معرفی چند مورد از این ابزارها می پردازیم.

 

 • names4brands.com

همان طور که از نام این وب سایت پیداست، کار اصلی آن معرفی و پیشنهاد اسم های مختلف برای دامنه است. این سایت، آدرس های مختلفی برای انتخاب و ثبت دامنه به شما پیشنهاد می دهد. در اکثر مواقع این دامنه ها آزاد هستند اما باز هم بهتر است پیش از ثبت و انتخاب قطعی، آزاد بودن آن را بررسی کنید.

 

 • Leandomainsearch.com

این سایت هم ابزار خوبی برای انتخاب نام دامنه است. روال کار این سایت با سایت قبلی اندکی متفاوت است. در این سایت باید در ابتدا نام پیشنهادی خود را ثبت نمایید. این وب سایت با بررسی نام مورد نظر شما، نام های ترکیبی و مکمل به شما معرفی می کند.

این سایت نیز مانند ابزار قبلی، اغلب نام هایی پیشنهاد می دهد که تاکنون ثبت نشده اند. با کمی خلاقیت می توانید نام دامنه ی خاص و منحصر به فردی برای وب سایت خود انتخاب نمایید.

رتبه ی بازدید این وب سایت و درصد بالای استفاده کاربران، این وب سایت را به یکی از بهترین ها در نوع خود تبدیل کرده است.

 

 • Namemesh.com

این وب سایت، ابزاری ساده برای تولید نام دامنه می باشد. تنها کافیست دو تا از کلمات کلیدی و کاری خود را در کادر بالای صفحه بنویسید تا نام دامنه ی خود را تحویل بگیرید! در این وب سایت، نام دامنه ی شما با پسوندهای مختلف آماده شده و در دسته بندی های متنوعی به شما ارئه می شود.

 

 • Domainpuzzler.com

این وب سایت رابط کاربری بسیار ساده ای دارد که باعث شده به عنوان یکی از وب سایت های کاربردی شناخته شود. در این وب سایت می توانید کلمات مورد نظر خود را با کاما از یکدیگر فاصله دهید تا نام دامنه ی جدیدی به شما پیشنهاد دهد. این وب سایت همچنین امکان تست کردن نام دامنه با 18 پسوند مختلف را برای کاربران خود ایجاد کرده است.

 

 

انتخاب دامنه ی مناسب چه تاثیری بر کسب و کارها دارد؟

شما با انتخاب و ثبت دامنه ی مورد نظرتان، سایت خود را به موتورهای جست و جو معرفی می کنید. اگر دامنه ی خوب و قدرتمندی داشته باشید، بدیهی است شروع قدرتمندی خواهید داشت.

حسی که با دیدن نام و دامنه ی  وب سایت شما در ذهن مخاطبان نقش می بندد بسیار مهم است. چرا که عامل مهمی در ادامه ی فعالیت کاربران در وب سایت شما می باشد. انتخاب نام دامنه ی خوب، حس بهتری به کاربران شما می بخشد. در نتیجه مدت زمان بیشتری در سایت شما صرف خواهند کرد. این اتفاق باعث افزایش ترافیک وب سایت شما شده و تاثیر مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت.

ویژگی های یک دامنه ی خوب

این که تنها با یک بار دیدن دامنه، نام وب سایت خود را در ذهن کاربران ماندگار کنید، بسیار مهم و تاثیرگذار است. برای انتخاب یک نام دامنه ی خوب باید نکاتی را رعایت کنیم. در ادامه بخشی از این نکات را برای شما بازگو کرده ایم:

 

 1. از نام های پر معنا استفاده کنید.

یک نام دامنه ی خوب، از کلمات پرمعنا تشکیل می شود. بهتر است نامی که برای دامنه ی وب سایت خود انتخاب می کنید، معنادار  و تلفظ آن راحت باشد. در این صورت، نام وب سایت شما با مفهوم و حس خاصی در ذهن مخاطبان می نشیند. همچنین برای مشاهده بهترین ها در زمینه دیجیتال مارکتینگ، مقاله بهترین شرکت دیجیتال مارکتینگ را مطالعه نمایید.

 

 1. مختصر و مفید باشد.

دامنه ها می توانند بین 2 تا 67 کاراکتر داشته باشند. هرچه نام دامنه ی انتخابی شما کوتاه تر باشد، راحت تر در ذهن ها ماندگار می شود. پس تا حد امکان از طول و تفضیل دادن نام دامنه دوری کنید.

طبق تحقیقات، حافظه ی دیداری انسان تا 12 کاراکتر را به راحتی حفظ می کند. بنا بر این اگر دامنه ی انتخابی شما کوتاه باشد، در حافظه ی کوتاه مدت کاربران به راحتی ثبت می شود. شما می توانید با رعایت این نکته ی به ظاهر ساده، آمار مراجعه ی کاربران خود را افزایش دهید.

 

 1. ساده پسند باشید.

سعی کنید در انتخاب نام دامنه، ساده پسند باشید! هرچه نام انتخابی شما ساده تر باشد، نتیجه ی بهتری دریافت خواهید کرد. واقعیت این است که کاربران با نام های ساده، بهتر و راحت تر ارتباط برقرار می کنند. ضمنا با این کار احتمال یادآوری نام شما توسط کاربران افزایش خواهد یافت.

توجه داشته باشید مخاطبان شما از همه قشری هستند. سطح زبان انگلیسی این افراد از ضعیف تا عالی می تواند باشد. پس از عبارات ساده و روان در انتخاب دامنه ی وب سایت خود استفاده کنید.

 

 1. خط تیره را فراموش کنید.

دامنه ی وب سایت نمی تواند با خط تیره شروع شود و یا پایان یابد. در کل، ترجیحا از خط تیره و علائم مختلف در دامنه وب سایت های حقوقی و تجاری استفاده نکنید.

 

 1. از کلمات کلیدی غافل نشوید.

می توانید در انتخاب دامنه از سه یا چهار تا از کلمات کلیدی خود استفاده کنید. با اضافه کردن یک پسوند یا پیشوند، نام دامنه ی شما آماده است!

 

 1. ارتباطات همیشه تاثیرگذارند.

همیشه از ارتباطات استفاده کنید. بهترین حالت ممکن این است که نام دامنه با فعالیت شما مرتبط باشد. دامنه باید به گونه ای انتخاب شود که گویای نوع فعالیت شما باشد.

دامنه ی وب سایت شما می تواند مرتبط با نام شرکت و یا مخفف آن باشد؛ اما توجه داشته باشید با این کار از اصل معنادار بودن دامنه غافل نشوید!

استفاده از معادل های انگلیسی نوع فعالیت شرکت نیز، از دیگر راه های انتخاب دامنه ی مناسب می باشد.

اگر سایت مورد نظر شما شخصی باشد و یا متعلق به شخص مشهوری باشد، می توانید از نام و نام خانوادگی آن فرد برای دامنه ی وب سایت استفاده کنید.

 

 1. از نام های پشت سرهم دوری کنید.

بسیاری از افراد تصور می کنند اگر از مجموعه ای از اسم های مرتبط با محتوا و فعالیت وب سایت برای نام دامنه استفاده نمایند، تاثیر مثبتی در سئو وب سایت آن ها خواهد داشت. در حالی که طبق قوانین رتبه بندی گوگل، مجموعه ای از اسم های متوالی و پشت سر هم به عنوان نام دامنه نمی تواند انتخاب مناسبی باشد.

 

 1. کسب و کار خود را توصیف نمایید.

یکی از کارهایی که می توانید برای انتخاب دامنه وب سایت خود انجام دهید این است که توصیف کوتاهی از کسب و کارتان در قالب یک صفت تک کلمه ای، به عنوان پسوند به انتهای نام دامنه اضافه نمایید. با این کار، دامنه ی وب سایت شما کاربرپسندتر بوده و در حداقل زمان ممکن، بیشترین تعداد کاربر با خدمات شما آشنا می شوند.

 

 1. پسوندهای مختلف را بخرید.

برای محافظت از برندتان بهتر است پسوندهای مختلف را برای دامنه ی خود بخرید. با این کار علاوه بر جلب اعتماد مخاطبان، امکان فوروارد (Forward) کردن از سایر آدرس ها به آدرس اصلی سایت را فراهم می کنید. ضمنا احتمال سوءاستفاده ی سایرین را به حداقل ممکن می رسانید.

گاهی ممکن است رقبای شما برای تخریب و کاهش محبوبیت برند شما، دست به کارهای مختلفی بزنند. به عنوان مثال، دامنه ی شما را با پسوند دیگری به نام خود ثبت نموده و از آن استفاده نمایند. در این صورت پسوندهای مختلف دامنه ی شما، به نام اشخاص و یا شرکت های مختلف با حوزه های فعالیت مشابه ثبت می شود.

 

 1. دامنه های مشابه را فراموش نکنید.

با توجه به وضعیت مالی خود، دامنه های مشابه را نیز به نام خود ثبت کنید. این کار باعث می شود اگر کاربران دامنه را اشتباه تایپ کنند، باز هم به سایت شما ارجاع داده شوند.

 

 1. تک باشید!

گاهی اوقات ممکن است نام دامنه ی وب سایت شما مشابه نام وب سایت دیگری باشد. اگر این وب سایت مشابه، پربازدید باشد مشکل بزرگتری پیش روی شما خواهد بود. پس برای جلوگیری از وقوع چنین مسائلی، در انتخاب نام دامنه ی وب سایت خود دقت و توجه کافی صرف کنید. برای مشاهده برترین طراحات سایت در ایران، به مقاله بهترین شرکت طراحی سایت مراجعه کنید.

 

 1. فینگلیش ننویسید.

از کلمات فینگلیش در دامنه ی وب سایتتان استفاده نکنید. گوگل به این زبان آشنا نیست! با این کار، موتورهای جست و جو گر گوگل تصور می کنند دامنه ی وب سایت با کسب و کار شما مرتبط نیست.

 

 1. پیشوند و پسوندهای پیشنهادی را رها کنید.

هنگامی که اقدام به ثبت دامنه می نمایید، سایت های ثبت دامنه به شما پیشوندها و پسوندهای متنوعی پیشنهاد می دهند. از جمله این پیشنهادات می توان به My، The و ... اشاره کرد. با توجه به این که این کلمات به سادگی فراموش می شوند، توصیه می کنیم تا حد امکان از این پیشوند و پسوندها استفاده ننمایید.

 

 1. مبهم نباشید.

نام دامنه ی وب سایت خود را به گونه ای انتخاب کنید که جای هیچ گونه ابهامی باقی نماند. گاهی اوقات دامنه ی انتخابی ما به گونه ای است که نوشتن آن به دو صورت امکان پذیر است. به عنوان مثال در صورتی که شما از واژه ی for در دامنه ی خود استفاده نمایید، ممکن است مخاطبان شما از 4 به جای عبارت مورد نظرتان استفاده نمایند. به همین علت بهتر است از عبارات مبهم دوری کنید.

 

 1. پسوند مناسب خود را بیابید.

پسوندهای مختلفی هستند که شما می توانید از هرکدام از آن ها به تناسب نوع فعالیت شرکتتان از آن ها استفاده کنید. بهتر است از پسوند مناسب کسب و کار خود استفاده کنید تا نتیجه ی بهتری بگیرید. در اینجا به چند نمونه از این پسوندها اشاره کرده ایم.

 

 • .co : ارگان ها، شرکت ها و تجارت ها
 • .info : سایت های خبری
 • .net : سایت های فنی و زیرساخت های اینترنت
 • .org : سازمان های غیر تجاری و غیر انتفاعی
 • .blz : سایت های تجارت الکترونیک
 • .me : سایت های شخصی، وبلاگ ها و رزومه ها
 • .ir : دامنه کد کشوری ایران
 • .com : سازمان ها و سایت های بین المللی

لازم به ذکر است پسوند .co در واقع دامنه ی کشوری کلمبیا می باشد که اخیرا آن را به عنوان مخفف واژه ی company می دانند و برای ارگان ها و تجارت های مختلف از آن استفاده می کنند.

برای اطلاع از مجموعه ی کامل پسوندها، می توانید در گوگل عبارت New Domain Extensions را سرچ نمایید. همچنین با مراجعه به آدرس godaddy.com می توانید این مجموعه را مشاهده نمایید.

 

 1. عجله نکنید.

شما تنها یک بار دامنه ی وب سایت خود را انتخاب می کنید و پس از آن نام دامنه ی شما تغییر نمی کند. بنا بر این بهتر است به اندازه ی کافی برای انتخاب و ثبت دامنه ی مورد نظر خود زمان صرف نمایید.

 

 1. آزاد بودن دامنه را چک کنید.

در پایان باید بررسی کنید که دامنه ی انتخابی شما آزاد باشد و قبلا به نام شخص یا شرکت دیگری ثبت نشده باشد. برای این کار می توانید از سایت های مختلفی کمک بگیرید. یکی از این سایت ها، سایت whois به آدرس www.whois.net می باشد.

 

 1. ثبت دامنه ی انتخابی

تبریک می گوییم!شما دامنه ی مناسب وب سایت خود را پیدا کرده اید. حال باید از طریق وب سایت های ثبت دامنه، اقدام به خرید و ثبت دامنه ی مورد نظر خود نمایید.

 

سخن پایانی

در این مقاله درباره ی اهمیت و نحوه ی انتخاب نام دامنه اطلاعاتی صحبت کردیم. نکاتی که در این مقاله عنوان کردیم، نکات مهمی هستند که با پیروی از آن ها می توانید طراحی وب سایت خود را قدرتمند آغاز کنید.

تیم دیجیتال مارکتینگ و طراحی وب سایت ایران وب لایف تمامی خدمات مورد نیاز برای شروع یک کسب و کار آنلاین را به شما ارائه می دهد. برای مشاوره ی رایگان با مشاوران ما تماس بگیرید.


به اشتراک گذاری این مطلب!

مزایای طراحی سایت وردپرسی

بهترین شرکت های طراحی سایت ایران

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه