آموزش کاربردی ایمیل مارکتینگ
وب

آموزش کاربردی ایمیل مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ


آموزش ایمیل مارکتینگ 

 

تاثیر ایمیل مارکتینگ بر بهبود یک کسب و کار چیست؟ 
چرا باید به سراغ بازاریابی ایمیلی رفت؟
چه کسانی Email Marketing  را مورد هدف قرار می دهند؟
چگونه یک کمپین بازاریابی ایمیلی راه اندازی میشود؟ 
در این مقاله قصد داریم ایمیل مارکتینگ (Email Marketing ) را به صورت کامل ارائه دهیم . اگر به این مبحث علاقه مند هستید پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید. 

تعریفی کامل از ایمیل مارکتینگ

تعریف بازاریابی ایمیلی

اصولا بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ زمانی به وجود میاد که یک کسب و کار یا برند جهت توسعه محصول یا سرویس خود، ایمیل هایی با محتوای تجاری و با هدف افزایش فروش محصولات و خدمات شرکتش برای گروهی از افراد بفرستد.

اما تعریف دقیق تر و علمی آن، عبارتست از: 
ارسال ایمیل های بیزنسی جهت بهبود رابطه مشتریان و مخاطبان با برند برای جذب مشتری و افزایش فروش، ایمیل مارکتینگ نامیده می شود. این ایمیل ها معمولاً محتوای تبلیغاتی داشته و جهت ایجاد وفاداری، اعتماد و آگاهی ارسال می شوند.
برای آنکه بتوانید از مزیت های ایمیل مارکتینگ بهینه استفاده کنید، باید حتما سرویس و برند خود را به خوبی شناخته باشید و آنچه حائز اهمیت است، شناخت مشتریان و مخاطبان هدف برند شما است. شما تنها زمانی با استفاده از ایمیل مارکتینگ می توانید کسب و کار خود را توسعه دهید، که ماهیت ایمیل مارکتینگ را به خوبی درک کرده باشید و بتوانید از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. چرا که ایمیل ابزاری منعطف و با قابلیت های مختلف است، که شناخت کامل و استفاده بهینه از آن ها به زمان زیادی احتیاج دارد.    
در اوایل معرفی اینترنت به دنیا، ایمیل، نقش ابزاری ارتباطی برای افراد از گوشه و کنار دنیا را ایفا میکرد. اما امروزه به همینجا ختم نمی شود. یکی از اهداف تجاری استفاده از ایمیل، توسعه کسب و کارها و معرفی برندهای مختلف است. اکثر ما ایمیل های ناشناس و اسپمی را به طور روزانه در اینباکس خود دریافت میکنیم. این ایمیل ها عموما شامل پیشنهادات مختلفی مانند معرفی کالاها و خدمات گوناگون است. این روش برای ایمیل مارکتینگ شاید از بدترین روش های آن باشد که اتفاقا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا این افراد و شرکت ها بدون شناختن مخاطب خود شروع به رگبار بستن مخاطب خود می کنند. هدف این افراد و شرکت ها  توسعه کسب و کار خود است. اما از آنجا که بودجه زیادی برای تبلیغات ندارند، به ایمیل مارکتینگ پناه می آورند. شاید یکی از دلایل این امر، کم هزینه بودن ارسال ایمیل است. 
این شرکت ها فقط باید مبلغ ناچیزی را جهت تهیه چندین لیست ایمیل کرده و شروع به ارسال ایمیل های اسپم کنند اما این شیوه ی ایمیل مارکتینگ، نتیجه ای جز اتلاف وقت و نابودی اعتبار برند در پی ندارد!

امکانات و قابلیت های بازاریابی ایمیلی

امکانات موجود در ایمیل مارکتینگ

 ایمیل به شما اجازه می دهد تا هر نوع محتوا از جمله متن، عکس، ویدیو، لینک و فایل را به راحتی برای مخاطبان خود ارسال کنید. به همین علت برخی شرکت ها و برند ها بدون شناخت ماهیت ایمیل مارکتینگ از آن به عنوان ابزاری معمولی استفاده می کنند. این در حالی است که بازاریابی ایمیلی یکی از روش های بسیار موثر برای ارتباط با مشتریان است. همچنین به برندها و کسب و کارهای مختلف اجازه می دهد سریع تر توسعه یابند. 
ایمیل برای افرادی که می خواهند همیشه با مشتریان و مخاطبان خود در ارتباط باشند بهترین ابزار است، زیرا استفاده از آن رایگان است و باعث جلب اعتماد مشتریان به برند و یا شرکت شما می شود.  
بازاریابی ایمیلی فرصت های زیادی برای کسب و کارهای مختلف ایجاد می کند. اما این روش مزایا و معایبی دارد. در ادامه، برخی از رایج ترین مزایا و معایب آن را بررسی می کنیم:

مزایای ایمیل مارکتینگ
راه اندازی سریع
اجرای این روش نیاز به مهارتی خاص و یا تیم حرفه ای ندارد. استفاده از ابزارهای موجود برای ایمیل مارکتینگ، بسیار راحت است و با صرف زمان و هزینه ای کمتر از تبلیغات سنتی میتوان به نتیجه ای به مراتب موثرتر دست یافت. همچنین میتوان کمپین ایمیلی را به راحتی ایجاد کرد.


تجزیه و تحلیل
با توجه به اینکه مشترکین و مخاطبین هنگام ثبت نام در سایت باید اطلاعات خود را وارد کنند، باید لیستی از اطلاعات کاربران در هنگام آنالیز سایت در اختیار صاحبان سایت قرار گیرد. علاوه بر این، امکان ارسال هدفمند نتایج نیز وجود دارد. از این روش میتوان به صورت دقیق متوجه شد چه کسی ایمیل را باز کرده و یا بر روی لینک آن کلیک کرده استاین درحالی است که در تبلیغات سنتی نمیتوان عملکرد مخاطب را دنبال کرد.

ارتباط با مشتریان
ایمیل مارکتینگ یکی از روش هایی است که باعث استحکام ارتباط کسب و کار مورد نظر با مشتریان قدیمی و جذب مشتریان جدید میشود. همچنین، تشویق مخاطبان غیرفعال برای ادامه ارتباط با برند یکی از مزیت های آن است.
  
دسترسی آسان
امروزه مردم در سراسر جهان با ابزارهای مختلف مانند کامپیوتر، موبایل، تبلت و غیره به ایمیل خود دسترسی دارند. در نتیجه، استفاده از بازاریابی ایمیلی می تواند کار را راحت نماید.

هزینه و زمان کمتر
این روش از سایر روش های مارکتینگ ارزان تر است. در این روش، امکان ارسال هزاران ایمیل با صرف وقت و انرژی کمی وجود دارد.

بازگشت سرمایه (ROI)
با توجه به اهمیت ایمیل مارکتینگ و دسترسی به مخاطبان هدف و همچنین صرف هزینه کم در این روش، نرخ بازگشت سرمایه در مقایسه با سایر روش های مارکتینگ بیشتر است. به طور متوسط، به ازای صرف هر ١ دلار در ایمیل مارکتینگ ۴٠ دلار به دست می آید.

شخصی سازی
با استفاده از تقسیم فهرست ایمیل به گروه های کوچک تر، میتوان برای هر بخش از مشترکین خود ایمیل های مرتبط با علاقه مندی هایشان را ارسال کرد. از این راه میتوان نرخ بازگشایی و کلیک کمپین های ایمیلی را افزایش داد.

قابلیت پیگیری در ایمیل مارکتینگ
ابزارهای ایمیل مارکتینگ امکان دنبال کردن شاخص هایی مانند نرخ بازگشایی، نرخ کلیک ورا به کسب وکارها می دهد. با تجزیه و تحلیل نتایج به دست آمده میتوان به راحتی متوجه مشکلات موجود در کمپین شد و در جهت رفع مشکلات و بهینه سازی کمپین تلاش کرد.

معایب بازاریابی ایمیلی


امکان اسپم شدن
 ارسال بیش از حد ایمیل های تبلیغاتی و ایمیل های با محتوای غیر مرتبط به مشترکین، آزردگی مخاطبان را در پی دارد و ممکن است آن ها ایمیل را به عنوان اسپم قرار دهند. این موضوع موجب تخریب وجه و اعتبار کسب و کار خواهد شد.

ایمیل های دریافت نشده
ایمیل هایی که از نظر طراحی ضعیف هستند و یا از عبارات spammy در عنوان و تیتر های ایمیل استفاده می کنند، توسط نرم افزارهای مربوطه فیلتر شده و به مخاطبان تحویل داده نمی شوند. همچنین، از آنجا که مردم ممکن است به دلایل مختلف آدرس ایمیل خود را عوض کنند، در صورت عدم آپدیت مداوم فهرست ایمیل ها، نرخ ایمیل های دریافت نشده (undelivered) افزایش خواهد یافت.

 بنابراین، برای داشتن یک کمپین ایمیلی موفق، باید به طراحی و فهرست ایمیل ها توجه ویژه ای شود.
مشکلات مربوط به طراحی ایمیل
عدم نمایش صحیح ایمیل ها بر روی دستگاه های مختلف مانند موبایل یا تبلت میتواند موجب اذیت شدن کاربران شود که این آزردگی ممکن است به حذف ایمیل یا لغو اشتراک مخاطبین منجر شود. در این آموزش قصد داشتیم تا مختصری در رابطه با حوزه ی رو به رشد ایمیل مارکتینگ ، بحث نماییم. پیشنهاد می کنیم در صورت علاقه مندی به موضوعات این چنینی، حتما بخش مقالات سایت ایران وب لایف را بررسی نمایید. بدون شک به اطلاعات ارزشمندی در این زمینه دست خواهید یافت. برای اطلاعات بیشتر ، کافیست با مشاوران سایت ما ارتباط برقرار نمایید.  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

اسامی بروزترین منابع دیجیتال مارکتینگ

سیر تحول کسب و کارهای سنتی به مدرن

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه