بررسی تگ alt و اهمیت آن در سئوی وب سایت
وب

بررسی تگ alt و اهمیت آن در سئوی وب سایت


این آموزش با هدف  بررسی  اهمیت  تگ  alt ( آلت ) و نقش آن در  آن در سئو سایت جمع آوری شده است.   

تگ alt یا همان image alt ( ایمیج آلت ) چیست ؟

به طور ساده تعریفی که از  تگ alt  می توان داشت این است که این تگ همان پانوشتی است که در زیر تصاویر مورد نظر ما قرار می گیرد و به توصیف تصویر مورد نظر ما می پردازد.

این توصیف  از تصویر است که  برای موتورهای جست وجو قابل درک است و از طریق آن متوجه می شوند که هر تصویر مربوط به چه  محتوایی است.

 


در تصویر زیر چگونگی عملکرد تگ آلت آمده است.    

با توجه به اینکه امروزه صفحه جست و جوی گوگل نتایج مبتنی بر تصویر را همانند نتایج مبتنی بر متن ارائه می دهد، اهمیت سرچ تصاویر مانند جست وجوی متنی در صفحات اینترنتی بیشتر از قبل مشخص می شود. از  نکات مهمی که باعث  بهینه سازی وبلاگ و یا محتوای سایت و سایر اطلاعات شما می شود، توجه به کاربرد تگ alt و ویژگی های این تگ در تقویت جایگاه و نتایج  سرچ در صفحات موتورهای جست و جو است

 

با یک مثال تصویری این موضوع را برایتان روشن­ تر خواهیم کرد: 

زمانی که  عبارت " email newsletter design" رادر صفحات اینترنتی جست و جو می کنیم، اولین نتیجه ای که در صفحه اول نمایش داده می شود تصویر بالا است.

همانطور که در تصویر مشخص است علاوه بر نتایج جست و جوی متنی، یک دسته از تصاویر مرتبط با جست و جوی عبارت " email newsletter design"   نمایش داده می شود، هر کدام از این تصاویر نمایش داده شده دارای تگ alt  هستند که با عبارت سرچ شده در ارتباط هستند. این در واقع همان نقشی است تگ alt، ایفا می کندو در نتایج سرچ در صفحات اینترنتی یه موتور های جست و جو کمک می کند تا تصاویر مرتبط با یک موضوع خاص را نیز شناسایی کنند. امروزه نیاز به تولید محتوا برای تمامی کسب و کار های اینترنتی احساس می شود واین  محتوای تولید شده علاوه برمتن، تصویر را هم شامل می شود. به طور مثال نویسنده ای را در نظر بگیرید که در خصوص تجربیات عکاسی خود میخواهد تولید محتوا کند، جایگاه ایجاد تصاویر در تولید محتوا برای حوزه فعالیت او بسیار کلیدی است.
 
یا در هنگام توضیح نحوه استفاده از یک نرم افزار، بهترین روش برای توضیح کارکرد آن نرم افزار مثالی تصویری از اصول کار با آن است. زمانی که می خواهیم به ایجاد یک محتوا برای یک موضوع بپردازیم، انجام آن  نیاز به پشتیبانی تصاویر دارد، به این دلیل که  تصاویر ایجاد شده در محتوای ما همانند متن موجود در محتوا باید توسط جست وجویی که کاربران انجام میدهند در نتایج صفحات نمایش داده شود.

این در واقع همان کاری است که تگ alt  برای ما انجام می دهد، به این صورت  که این تگ توصیفی از تصویر مورد نظر را به صورت متنی ارائه می دهد و این توصیف متنی  مربوط به تصویر مورد نظر است که در نتایج جست و جو از طریق لینک قابل دسترسی می باشد نه خود تصویر.

از سوی  دیگر تصاویر وب‌سایت برای آنکه توسط موتور های جست و جو بهتر دیده شوند نیاز به تگ  alt دارند.

اضافه کردن تگ alt  به تصویر

در بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا اضافه کردن تگ alt در قسمت بدنه اصلی آن، یعنی در قسمت اضافه کردن تصویر انجام میشود و می توان متن این تگ را در همان قسمت تغییر داد.

مهم ترین قانون تگ alt 

این تگ باید توصیفی و خاص باشد. این تگ زمانی ارزش پیدا می کند که متناسب با محتوای تصویر مورد نظر باشد.

دو روش که تگ alt ممکن است امتیاز خود را از دست  بدهد!!

در ادامه دو مثال از قرار دادن تگ alt به صورت نادرست و همراه با جواب صحیح هر کدام ازاین مثال ها آورده ایم.

 1. کلمه کلیدی در مقابل جزییات در به کارگیری تگ alt

 • اولین مثال از تگ alt  نادرست  "آموزشگاه فنی و حرفه ای دانش که در آن دانش آموزان پایه      = alt
متوسطه آموزش می بینند "

دراین مثال، تگ alt  قرار داده شده برای تصویر مورد نظر دارای خطا است و این خطا ناشی از طولانی بودن متن مورد نظر است.

رعایت به کار گیری تعداد کلمات کلیدی اصلی مهم است، اگر چه این تعداد کلمات ممکن است برای تولید کننده محتوای مورد نظر مهم باشد اما برای گوگل مهم نیست.

و از رتبه بندی تصویر مرتبط با کلمه کلیدی مورد نظر جلوگیری می کند.
 • مثال درست جایگزین :
خط زیر جایگزین درستی  برای مثال قبلی است.
" آموزش  پایه متوسطه در آموزشگاه فنی و حرفه ای دانش" =   alt
  ۲جزییات در مقابل مشخصات در تگ alt
 • یک مثال از تگ alt  نادرست :"  بازیکن بیسبالی که با یک توپ در زمین بیسبال بازی می کند "   = alt
در این مثال قانون اول که رعایت اصول توصیفی است رعایت نشده است، تصویر بالا یک میدان بیس بال را نشان می دهد و بازیکن بیس بال را هدف قرار می دهد. در صورتی که موتور های جست و جو به دنبال ایندکس اسم بازیکن مربوطه و مکانی که در آن بازی بیسبال صورت می گیرد، هستند.
 • مثال بالا به طور صحیح :
متن اصلی بهتر برای این تصویر به صورت زیر است:
" david ortiz    بازیکن اهل fenway  در بازی بوستون " =  alt

متن تصویر alt باید خاص باشد، و صفحات وب بتواند از آن پشتیبانی کند. دراین قسمت چند نکته کلید ی مهم برای نوشتن تگ alt  با سئو درمطرح می کنیم :

بهترین روش های   به کار گیری  تگ  alt   به منظور بهینه سازی وب سایت :

 • تصویر  مورد نظر را توصیف کنید و برای  انجام این کار از موضوع و زمینه تصویر راهنمایی بگیرید.
 • کلمات کلیدی که برای متن تگ alt ( آلت ) قرار می دهید دارای تعدادی استاندارد باشد و بیشتر از تعداد مجاز کلمه کلیدی قرار ندهید.
 • کلمات کلیدی که قرار می دهید، کلمات کلیدی هدف باشد ( این به این معنی است که متنی که برای alt  تصویر قرار می گیرد باید منظور اصلی تصویر باشد و جز کلیدی و خصوصیت تعیین کننده تصویر مورد نظر باشد).
 • در صورتی که پست شما حاوی تعداد زیادی از تصاویر باشد ، کلمه کلیدی را متناسب با تصویری که نقش کلیدی بیشتری دارد انتخاب کنید.

جمع بندی نهایی

بهینه سازی وب سایت خود را جدی بگیرید.
 • مفهوم اصلی تگ alt  را درک کنید و از آن در وب سایت خود استفاده کنید، چرا که یکی از روش های کاربردی در سئو به شمار می رود.
 • اصول به کارگیری این تگ را حتما رعایت کنید، تا به نتیجه خوبی در صفحات جست و جو رسید. 
 • اگر با قوانین اصلی سئو آشنایی دارید که این یک مزیت برای کار شماست و در صورتی که نیازمند راهنمایی و مشاوره در خصوص سئو هستید می توانید از خدمات مشاوره ای سایت ایران وب لایف به طور رایگان استفاده کنید.
 • هم چنین اگر علاقه مند به بحث سئو  هستید،می توانید از مطالب به روز این سایت ما در بخش سئو استفاده کنید.
 

به اشتراک گذاری این مطلب!

لینک خارجی و بررسی تفاوت آن با لینک داخلی

بهترین ابزار برای جست وجوی کلمات کلیدی

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه