ایجاد عضویت در گوگل وب مستر یا سرچ کنسول (قسمت اول)
وب

ایجاد عضویت در گوگل وب مستر یا سرچ کنسول (قسمت اول)


بررسی سرچ کنسول

گوگل وب مستر (سرچ کنسول ) چیست؟

کسانی که با گوگل وب مستر ( Google Webmaster Tools ) آشنایی دارند و یا با آن کار کرده اند، احتمالا نام سرچ کنسول گوگل را شنیده اند. گوگل وب مستر ( GWT) یک منبع معتبر و با ارزش برای افراد مختلفی مانند:

کارشناسان بازاریابی،سئو کاران،طراحان سایت،توسعه دهندگان نرم افزار و...است.

در نتیجه گوگل در ماه May سال ۲۰۱۵  تصمیم گرفت که انواع گروه ها و افراد بتوانند از این سرویس استفاده کنند و نام آن را به سرچ کنسول تغییر داد. خوب ما در اینجا فرض را بر این می گذاریم که خوانندگان این مقاله کسانی هستند که تا به حال حتی اسمی از گوگل وب مستر را نشنیده اند پس به صورت مرحله به مرحله و با جزییات، گوگل وب مستر یا همان سرچ کنسول را برای کاربران تازه کار توضیح می دهیم. امیدواریم که آموزش های ما بتواند تا حدی نیاز شما برای کار با این ابزار را برطرف کند. به زبان ساده GWT  یا همان سرچ کنسول ( Search Console) یک سرویس رایگان است. این سرویس به شما تعداد بازدید کنندگان سایتتان از طریق موبایل و دیگر رسانه ها را می گوید. در مورد این که محبوبترین صفحات سایتتان کدام است اطلاعات می دهد. هم چنین به شما در پیدا کردن مشکلات و رفع آن ها کمک می کند. و خیلی از اطلاعات دیگر در مورد سایتتان که اگر با ما همراه باشید، با همه ی این ها آشنا می شوید.

در مرحله اول :

باید سایت خود را به صفحه گوگل وب مستر معرفی کنید و یک سری از مراحل مربوط به تایید سایت را طی کنید که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

مرحله دوم :

بعد از تایید سایت شما توسط گوگل باید به سراغ ایجاد نقشه سایت و فایل  robots.txt بروید. ما در این مقاله به طور کامل مرحله اول را بررسی کرده ایم. در مقاله بعدی به بررسی دقیقی از مرحله دوم از ایجاد حساب در گوگل سرچ کنسول می پردازیم.

افزودن و تایید یک سایت در گوگل سرچ کنسول

اگر یک کاربر جدید برای گوگل سرچ کنسول هستید، در ابتدا باید سایت خودتان را به آن اضافه و تایید کنید. این تایید برای آن است که هر شخصی می تواند آدرس سایت شما را در این قسمت وارد کند. پس یا انجام مراحل مربوط به تایید گوگل مطمئن می شود، که شما مدیر سایت یا کاربر مجاز سایت هستید. بعد از اینکه سایتتان را به آن معرفی کردید، نوبت گوگل است تا اطلاعات دقیقی از عملکرد سایت شما بدهد. البته این اطلاعات به هر کسی داده نمی شود. تنها به شما یا هر کسی که مجاز به استفاده از پروفایل مربوط به سرچ کنسول باشد، داده می شود. اضافه کردن یک سایت به Search Console یک فرایند بسیار ساده است. اضافه کردن سایت به سرچ کنسول به سادگی انجام می شود. در ابتدا وارد حساب  Search Console  کنسول شوید. در صفحه نمایش داده شده یک دکمه قرمز رنگ مشاهده می کنید.

 عضویت در گوگل وب مستر ( سرچ کنسول)

آدرس سایت خودتان را در نوار خالی کنار دکمه قرمز رنگ وارد کنید. سپس بر روی  "Add Property" کلیک کنید. بعد از این کار سایت شما در گوگل وب مستر(سرچ کنسول گوگل) دارای یک حساب کاربری می شود. بعد از این مرحله از شما خواسته می شود تا سایت خود را تایید کنید. چندین روش برای این کار وجود دارد. این که کدام روش برای شما بهتر است ، بستگی به این دارد که :

شما با کد های HTML  کار کرده اید؟

دسترسی به آپلود فایل ها به سایت  را دارید؟

دیگر برنامه های گوگل را می توانید به سایت خود اضافه کنید؟

نگران نباشید. ما به شما برای پیدا کردن بهترین روش کمک می کنیم. در ادامه روش های تایید سایت برای گوگل سرچ کنسول را به طور کامل بررسی می کنیم.

روش اول : افزودن تگ HTML

   در گوگل وب مستر html تگ

این روش تایید سایت در گوگل سرچ کنسول برای کاربران و  صاحب سایتی بهتر است که، با کدهای HTML کار کرده باشند. در این مرحله از قسمت داشبورد سرچ کنسول بر روی" Manage Property "  را انتخاب کنید. بعد از آن بر روی  "Verify this property " کلیک کنید. اگر گزینه  "HTML Tag"  در زیر "Recommended method " ظاهر نشود، پس باید روی "Alternate methods" کلیک کنید. بعد ز آن  "HTML tag" را انتخاب کنید.

در این مرحله یک کد به شما نمایش داده می شود،که برای تایید سایت می توانید استفاده کنید. کد موجود را در  داخل بخش <Head> کد HTML سایت خود را وارد کنید. اگر سایت شما که می خواهید این کد را وارد کنید، یک متا تگ یا کد دیگر در قسمت <Head> داشته باشد، مهم نیست. می توانید این کد تایید را به راحتی در کنار کدهای دیگر در بخش <head> قرار دهید و مشکلی پیش نمی آید. وقتی کد را اضافه کردید سایت را بروز رسانی کنید. پس اگر کد اصلی سایت را باز کنید، در بخش <Head>  باید کد تایید را هم ببینید. همین که کد تایید را دیدید و مطمئن شدید در سایت قرار گرفته، به سراغ داشبورد سرچ کنسول سایت خود بروید. بر روی "Verify"کلیک کنید. سپس گوگل کد سایت شما را برای تایید بررسی می کند. در صورت تایید کد یک صفحه نمایش برایتان نمایش داده می شود. در این صفحه نمایش به شما اطلاع داده می شود که سایت شما تایید شده است. اگر صفحه نمایش نشان داده نشود، به این معنی است که اطلاعاتی که وارد کرده اید با خطا مواجه شده است و باید بررسی کنید . وقتی سایت شما توسط گوگل تایید شد، کد تایید را حذف نکنید چون باعث می شود سایتتان تایید نشده باشد.

روش دوم : آپلود یک فایل HTML

برای این روش شما باید با اضافه کردن فایل ها به دایرکتوری ریشه سایت خود آشنا باشید. از قسمت  داشبورد گوگل سرچ کنسول که برای سایت خود ایجاد کرده اید، روی "Manage site" را انتخاب کنید. بعد از آن "Verify this site" را انتخاب کنید. اگر "HTML file upload"  در لیست "Recommended method" قرار نداشته باشد، پس بر روی تب "Alternate method" کلیک کنید.

آپلود یک فایل HTML

وقتی این روش را انتخاب کنید، از شما می خواهد که فایل HTML  را آپلود کنید. باید آن را به محل مشخص شده آپلود کنید. نباید هیچ گونه تغییری چه در محتوا و چه در نام فایل ایجاد کنید. در صورت هر گونه تغییر گوگل سرچ کنسول نمی تواند سایت شما را تایید کند. بعد از آپلود فایل HTML  به Search Consol  بروید و بر روی "Verify " کلیک کنید. اگر همه چیز به درستی آپلود شده باشد، یک صفحه نمایش داده می شود که اطلاع می دهد سایت شما تایید شده است. بعد از تایید سایتتان، فایل آپلود شده HTML  را به هیچ عنوان حذف نکنید. در صورت حذف ، اعتبار سایت شما برای سرچ کنسول گوگل از بین می رود و مورد تایید نیست.

روش سوم : تایید سایت از طریق نام دامنه

ارائه کننده نام دامنه در واقع شرکتی است که شما دامنه سایت خود را از آنجا خریداری می کنید. وقتی که سایت خود را برای سرچ کنسول با نام دامنه تایید می کنید، نه تنها ثابت می کند که مالک اصلی دامنه هستید. هم چنین تمام زیر دامنه ها را متعلق به سایت خود معرفی می کنید. این روش یک روش کاربردی برای سایت های بزرگ است. برای این کار از داشبورد گوگل سرچ کنسول بر روی "Manage site" کلیک کنید.بعد از این کار بر روی  "Verify this site " کلیک کنید. اگر گزینه "Domain name provider" را در زیر "Recommended method"  مشاهده نکردید،قسمت "Alternate method" را نگاه کنید. برای این مراحل به شکل زیر نگاه کنید.

تایید سایت از طریق نام دامنه

"Domain name provider" را انتخاب کنید. از شما خواسته می شود تا نام دامنه خود را از لیست  ارائه دهندگان دامنه ( به طور مثال GoDaddy.com ) انتخاب کنید. اگر ارائه دهنده دامنه شما در لیست نباشد، می توانید روی "Other" کلیک کنید. پس در این مرحله دستورالعمل هایی برای ایجاد رکوردهای TXT  در DNS شما داده می شود.  دستور العمل ها را اجرا کنید تا گوگل سایت شما را تایید کند. اگر DNS TXT  برای سرویس دامنه شما کار نمی کند، به جای آن می توانید یک  رکورد CNAME در DNS سایت خود ایجاد کنید. شاید این توضیحات کمی شما را سردرگم کرده باشد. پس به زبان ساده می گوییم که شما باید دامنه خود را برای گوگل وب مستر(سرچ کنسول ) تایید کنید. می توانید از یکی از روش های تایید دامنه سایت استفاده کنید. یکی از این روش ها DNS TXT است. اگر بخواهید دامنه سایت خود را برای منابع خارج از سایت تایید کنید، می توانید از DNS TXT استفاده کنید. برای این کار باید رکوردهای TXT را در قسمت تنظیمات دامنه سایت خود وارد کنید. این رکوردها حاوی اطلاعات متنی می باشد. و برای منابع خارج از دامنه شما کاربرد دارد. در واقع کاربرد این رکوردها برای اهداف مختلفی است. گوگل از آنها برای تایید مالکیت دامنه یک سایت استفاده می کند.

روش چهارم : افزودن کدهای گوگل آنالتیکس ( Google Analytics )

 افزودن کدهای گوگل آنالتیکس

اگر قبلا از گوگل آنالتیکس برای ترافیک سایت خود استفاده کرده باشید،  متوجه می شوید که ساده ترین روش برای تایید سایت است. اما باید بررسی کنید که کد مربوط به گوگل آنالتیکس ( GA)  در بخش <Head> صفحه اصلی شما قرار دارد یا در قسمت <Body> است. اگر کد GA در قسمت <Head> از قبل نباشد، پیش از هر کاری کد مربوطه را اضافه کنید. پس از اضافه کردن کد به بخش <Head>، مانند روش های قبلی که توضیح دادیم پیش روید. از داشبورد موجود در سرچ کنسول روی "Manage site" کلیک کنید. سپس "Verify this site" را انتخاب کنید. اگر گزینه  "Google Analytics tracking code"  را مشاهده نکردید، در زیر "Recommended method"  تب "Alternate method" را انتخاب کنید. وقتی که روش "Google Analytics tracking" را انتخاب کردید، یک سری دستورالعمل برای پیروی از آن به شما ارائه می شود. وقتی سایت شما تایید شد، به هیچ عنوان کد GA را حذف نکنید.

جمع بندی :

در این آموزش قصد داشتیم شما را با مراحل اولیه  ایجاد یک حساب در گوگل وب مستر آشنا کنیم. در آموزش های بعدی به طور جزیی تر  به بررسی گام های بعدی می پردازیم. امروزه طراحی یک وب سایت و ایجاد محتوای مناسب در آن نیاز ما را برای موفقیت در نتایج جست و جو بر طرف نمی کند. آن چه که مهم است، به کار گیری تکنیک های کاربردی برای اول شدن در حوزه فعالیت در بین دیگر رقبا است. یکی از این تکنیک ها سئوی مناسب سایت است. استفاده از تکنیک های سئو باعث می شود از جایگاه سایت خود آگاهی داشته باشیم. نقاط ضعف سایت را پیدا و برطرف کنیم. ابزار گوگل وب مستر یا همان سرچ کنسول، نیز یکی از این ابزار هاست. به وسیله آن می توانیم به درک درستی از جایگاه سایت خود در بین موتورهای جست و جو برسیم. ما در ایران وب لایف تلاش خود را می کنیم تا آموزش هایی متناسب با نیاز کاربران در اختیارشان قرار دهیم. اگر تا اینجای آموزش برای شما مفید بوده ، در آموزش های بعدی نیز همراه ما باشید.


به اشتراک گذاری این مطلب!

بررسی بک لینک و تاثیر آن بر سئو سایت

ایجاد عضویت در گوگل وب مستر یا سرچ کنسول ( قسمت دوم )

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه