آموزش تشکیل تیم دیجیتال مارکتینگ
وب

آموزش تشکیل تیم دیجیتال مارکتینگ

    

امروزه  باید این واقعیت را پذیرفت که دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال علاوه بر کسب و کارهای بزرگ و تخصصی، برای کسب و کارهای کوچک نیز  عملی اختیاری نمی باشد و تشکیل یک تیم بازاریابی به یک امر ضروری تبدیل شده است.

به بیان دیگر، صاحبان بهترین کسب و کارها نیز زمان کافی برای شکل دادن به همه چیز را ندارند و نیازمند یک تیم بازاریاب هستند تا به طور تخصصی مسائل دیجیتال مارکتینگ و برندینگ را بررسی کرده و راه حل های کاربردی و متناسب با ساختار تیم ارائه دهد.

ما در اینجا قصد نداریم به تعریف بازاریابی دیجیتال بپردازیم، به این دلیل که این کار نیازمند یک بررسی بسیار گسترده و تخصصی در حوزه بازاریابی است، ما بیشتر می خواهیم جایگاه بازاریابی دیجیتال را در کسب وکارها و ساختار یک تیم مورد مطالعه قرار دهیم.

این باور اشتباه وجود دارد که، بازاریابی دیجیتال فقط یک نام برای کسب و کار ما می باشد، در صورتی که امروزه یک حرفه و یا شغل به حساب می آید.

در انتهای این آموزش یاد خواهید گرفت که چه نقش هایی را برای استخدام به منظور ساختن تیم بازاریابی داخلی خود نیاز دارید. و در ادامه گام هایی برای ساختار تیم بازاریابی شرح داده شده است.

گام ۱ : درک ساختار تیم دیجیتال مارکتینگ


ساختار تیم دیجیتال مارکتینگ

سه نقشی که باید در هر تیم بازاریابی دیجیتال  وجود داشته باشند شامل:
 • تیم محتوا: مسئول ساخت محتوا  (پست های وبلاگ، پادکست ها، فیلم ها و غیره)
 • تیم مالکیت: مسئول ایجاد منافع جدید و فروش مستقیم
 • تیم کسب درآمد: مسئول تغییر رهبری و فروش مستقیم به مشتریان

در صورتی که تیم بازاریابی شما موجود نباشد، در گام نخست باید به استخدام فردی اقدام کنید که مسئولیت این سه بخش را بر عهده داشته باشد.

زمانی که شرکت شما به رشد خود برسد، نمودار سازمان شما به صورت زیر خواهد شد. بر طبق  بازاریابی دیجیتال ما ۱۲ کارمند داریم (این روند روبه رشد می باشد) در یک تیم بازاریابی :

در این قسمت نگاهی به عناوین در این نمودار سازمانی بیاندازید:
1. مدیر تحریریه: مسئول ارسال محتوا و استراتژی رسانه های اجتماعی که در واقع ساختار تیمی آن از بالا به پایین است.
 • ویرایشگر وبلاگ: (ممکن است مدیر ویرایشگر نامیده شود) مسئولی برای ایجاد ایده، زمان بندی و هماهنگی محتوا در وبلاگ.
 • ویرایشگر ویدئو: مسئولیت مدیریت ویدئوها شامل تمام محتوای ویدئویی بالای سازمان.
 • مدیر رسانه های اجتماعی: مسئولیت مدیریت حضور اجتماعی برند در کانال های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر و لینکدین.
 • مدیر انجمن: مسئول مدیریت جوامع خصوصی (بستگی به نوع کسب و کار دارد و ممکن است در بعضی کسب و کارها جایگاهی نداشته باشد).
2.  مدیر اجرایی: مسئول هماهنگی تولید و استراتژی مالکیت مشتری و کمپین ها (توجه در رابطه با خرید،  فعال سازی، و کسب درآمد مطالعاتی توسط خود شما صورت بگیرد)
 • مدیر تجزیه و تحلیل: مسئول پیگیری تجزیه و تحلیل بازاریابی کلیدی و شاخص های عملکردی کلیدی برای ادارات درون سازمانی و هم چنین  گردآوری و انتقال این اطلاعات به اعضا و ادارات مربوطه.
 • طراح گرافیک: مسئول ایجاد گرافیک تبلیغاتی برای رسانه های اجتماعی و تصاویر اصلی برای وبلاگ است.
3. مدیر کسب درآمد: مسئولیت حداکثر رساندن درآمد حاصل از تمام دارایی ها
 • مدیر بازاریابی ایمیل: مسئول اجرای استراتژی و کمپین های ایمیل مارکتینگ است.
 • مدیر بهینه سازی: مسئول تست استراتژیک فعال و ارتجاعی برای افزایش نرخ تبدیل است .

گام ۲ :توصیف شغل و شاخص های کلیدی عملکرد برای هر نقش در ساختار تیم

  شاخص های کلیدی عملکرد

با در نظر گرفتن زمان مناسب برای توصیف شغل مورد نظر و وظایف مربوط به هر شغل و شاخص های کلیدی عملکردی مناسب می توان گفت هر چیزی ساده تر  می شود.

ساده تر به این دلیل که کارمند می داند از او چه انتظاری می رود و همچنین مدیر می داند که چه انتظاراتی  باید از کارمندان تیم خود داشته باشد.

یک توصیف شغل مناسب دارای  چندین  بخش است:
 • اطلاعات کلی (نام ، عنوان، گزارشات مستقیم، غیره)
 • مسئولیت های کلیدی  شغل مورد نظر
 • شاخص های عملکرد کلیدی (ارزش های کلیدی قابل اندازه گیری که مشخص می کند سازمان یا اعضای سازمان تا چه اندازه به شکل موثر به اهداف کلیدی مورد نظر دست یافته است)
 • خصوصیات شخصی

گام  ۳: ارتقا جایگاه کارمندان در سطوح بالا و حذف کارمندان ضعیف تر در  تیم دیجیتال مارکتینگ

اگر می خواهید در حوزه بازاریابی دیجیتال به موفقیت دست یابید، جزو بهترین شرکت های دیجیتال مارکتینگ و همواره رو به رشد باشید، فضایی رو به رشد را برای کارمندان خوب تیم صرف نمایید و خودتان یک فرهنگ شکفت انگیز متناسب با ساختار تیم خلق کنید.

به طور مثال سرگرمی هایی متناسب با خود تیم داشته باشید و از این طریق اشتیاق افراد تیم را برای پیشرفت در مسئولیت شغلی بالا ببرید.

موقعیت شغلی کارمندانی که هم تمایل دارند و  توانایی این را دارند که هم خود بیاموزند و هم به دیگران آموزش دهند را افزایش بدهید.
در صورتی که اعضای تیم به انتظارات عمل نمی کنند، می توان از روش های زیر به این اعضا هشدار هایی داد:
 • برخورد ۱ : هشدار از طریق ایمیل: در ابتدا یک هشدار از طریق ایمیل به کارمند مورد نظر داده شود و اگر به آن هشدار عمل نکرد از روشی دیگر برخورد شود.
 • برخورد ۲: ملاقات چهره به چهره: اگر رفتار ادامه پیدا کند، یک جلسه رسمی برنامه ریزی کنید تا شخصا با کارمند برخورد شود.
 • فسخ (خاتمه): اگر رفتار ادامه پیدا کند، برای هر دو طرف بهتر است که کارمند مورد نظر اخراج شود.

گام ۴: اختصاص دادن مدت زمانی به منظور ایجاد دانش، مهارت و رفتار لازم  برای کارکنان جدید 

جمع بندی آخر اینکه امروزه داشتن تیم بازاریابی برای هر کسب و کار اعم از کسب و کار های کوچک و بزرگ، تخصصی و غیر تخصصی احساس می شود.  حتی کسب و کارهای سنتی هم می توانند به این حوزه وسیع وارد شده و کسب و کار سنتی خود را دیجیتالی نمایند.

چنانچه کسب و کاری دیجیتالی دارید و نیاز مند مشاوره های تخصصی در حوزه دیجیتال مارکتینگ هستید و یا کسب و کار سنتی دارید و علاقه مند به ورود به حوزه دیجیتال هستید، می توانید از مشاوره های وب  سایت ما بهره بگیرید و سوالات خود را از طریق وب سایت ما مطرح نمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

برای اطلاعات بیشتر صفحه دیجیتال مارکتینگ ما را هم بررسی کنید.


 • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

نقش هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

تبلیغات کلیکی چیست؟

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه