تبلیغات گوگل ادوردز (Google Adwords)
وب

تبلیغات گوگل ادوردز (Google Adwords)


گوگل ادوردز (گوگل ادز) چیست و چگونه می‌تواند به شما کمک کند تا کسب‌و‌کار خود را گسترش دهید؟

اگر به تازگی با تبلیغات گوگل ادوردز گوگل آشنا شده‌اید اولین سوالاتی که از خود می‌پرسید این است که تبلیغات گوگل چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله قصد داریم به توضیح و نحوه استفاده از تبلیغات گوگل ادوردز بپردازیم. قبل از اینکه بخواهید از کمپین‌های گوگل ادوردز (گوگل ادز) استفاده کنید، برای به‌دست آوردن بهترین نتیجه باید حتما این چهار عنصر را در اختیار داشته باشید:

  1. یک محصول یا سرویس؛
  2. بودجه تبلیغاتی؛
  3. وب‌سایت؛
  4. هدف تبدیل (conversion goal).
  5. گوگل ادوردز چیست؟

گوگل سرویس تبلیغاتی دارد که به شما این امکان را می‌دهد که با پرداخت پول نتایج جست‌وجوی مرتبط با وب‌سایت خود را بر روی صفحه اول نتایج موتور جست‌وجو قرار دهید. در این صورت نیازی نیست که منتظر بالا آمدن رتبه وب‌سایت خود باشید. به وسیله جست‌وجوی پرداخت شده (Paid Search) شما فورا وب‌سایت خود را در بین برترین نتایج جست‌و‌جو مشاهده می‌کنید. در حال حاضر نام این سرویس به گوگل ادز (Google Ads) تغییر یافته است.

جست و جوی پولی (paid search)

جست‌وجوی پولی اصطلاحی است که برای تبلیغات در موتورهای جست‌و‌جو استفاده می‌شود. این تبلیغات معمولا در بالای  SERP یا صفحه نتایج موتور جست‌و‌جو یا کنار صفحه قرار می‌گیرند و کاملا مانند نتایج معمولی هستند (در حال حاضر یک برچسب سبز رنگ Ad در کنار آن ها قرار دارد).

گوگل ادوردز چگونه کار می‌کند ؟

به طور اساسی شما کلمات کلیدی مورد نظر خود را (که متناسب با محصول یا سرویس شماست) انتخاب کرده و آگهی خود را می‌سازید. سپس کاربر با وارد کردن کلمه کلیدی مورد نظر در گوگل، وب‌سایت شما را در SERP یا نتایج جست‌و‌جو مشاهده می‌کند. به همین سادگی! مطمئنا شما تنها کسی نیستید که از این ویژگی استفاده می‌کنید. شرکت‌های رقیب هم می‌توانند مانند شما برای همان کلمات کلیدی در گوگل تبلیغ کنند بدین‌ترتیب بالای صفحه نتایج جست‌وجو چنین شکلی پیدا می‌کند.


اگر می‌خواهید آگهی شما بالاتر از دیگران نمایش داده شود، باید به ازای هر بار که کاربری روی تبلیغ شما کلیک می‌کند، نسبت به شرکت‌های رقیب خود مبلغ بیشتری به گوگل پرداخت کنید; مانند یک حراجی.

بدیهی است که هرچقدر میزان پرداخت شما به ازای یک کلیک (PPC = Pay Per Click) بیشتر باشد، احتمال نمایش تبلیغ شما در نتایج جست‌و‌جو بیشتر است. اما گوگل فقط مدل پیشنهادی Pay per click را ملاک قرار نمی‌دهد و از عنصر دیگری به نام Quality Score یا امتیاز کیفی نیز استفاده می‌کند.

Quality Score یا امتیاز کیفی

گوگل در نظر می‌گیرد که تبلیغ شما چه مقدار با عبارتی که کاربر استفاده کرده مرتبط است. همچنین تعداد کلیک‌هایی که قبلا روی تبلیغ شما انجام گرفته (CTR=Click-Through Rate) و نیز مناسب بودن وب‌سایت شما را در نظر می‌گیرد .

به طور مثال اگر کاربر عبارت "کفش آدیداس" را جست‌و‌جو کند و آگهی شما با عنوان "خرید کفش آدیداس" ظاهر شود، زمانی که کاربر روی تبلیغ شما کلیک کند، باید به صفحه‌ای هدایت شود که به این عنوان مرتبط باشد و صرفا وارد شدن به صفحه اصلی سایت شما به اندازه کافی خوب نیست.

هرچقدر امتیاز کیفی بالاتر باشد بهتر است. حتی اگر مبلغ پرداختی شما از دیگر رقیبان کمتر باشد ولی امتیاز کیفی بهتری داشته باشید تبلیغ شما بالاتر از آن ها قرار می‌گیرد.

هزینه‌های پرداختی

همانطور که گفته شد هربار که روی تبلیغ شما کلیک شود مبلغی به گوگل پرداخت می‌کنید که به این هزینه Cost Per Click یا به اختصار CPC می گویند.

برای تعیین هزینه دو گزینه پیش رو دارید:

  1. 1. گوگل به طور خودکار هزینه را تعیین می‌کند.
  2. 2. خود شما به صورت دستی مقداری وارد می‌کنید.

در هر دو حالت گوگل تعداد کلیک‌های احتمالی را برای شما محاسبه می‌کند.

حالت دیگری که کمتر اسفاده می شود  Cost-per- Impression نام دارد. در این حالت مثلا به ازای هر ۱۰۰۰ بار ظاهر شدن تبلیغ شما در صفحه های نتایج جست‌و‌جو مبلغی پرداخت می‌کنید. در این حالت ممکن است کاربران هیچ کلیکی روی تبلیغ شما نکنند. برای فعال سازی باید به سایت گوگل ادوردز مراجعه کنید که در حال حاضر به دلیل تحریم ها امکان خرید با آی‌پی ایران وجود ندارد و باید از VPN استفاده کنید. هم چنین این امکان برای دامنه های (ir.) وجود ندارد. ایران وب لایف می‌تواند در فعال‌سازی گوگل ادوردز و استفاده از تبلیغات گوگل برای کسب‌و‌کارتان به شما کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.

  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

تولید مقاله به صورت کاربردی در سایت

افزونه Yoast SEO چیست ؟

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه