آموزش مرحله به مرحله ایمیل مارکتینگ
وب

آموزش مرحله به مرحله ایمیل مارکتینگ

 می دانید امروزه ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) تا چه حد در بخش کسب و کارهای الکترونیک موفق است؟

اطلاع دارید که حساب های ایمیل، ۳ برابر بیشتر از حساب های توییتر و فیسبوک است؟ یا اینکه احتمال کلیک از طریق ایمیل ۶ برابر توییتر است؟ این سوالات را گفتیم تا به اهمیت ایمیل مارکتینگ بیشتر پی ببرید. اگر در حال فعالیت بازاریابی هستید، گزارش ها نشان می دهد که نرخ بازگشت سرمایه (ROI) از طریق ایمیل مارکتینگ بسیار بالا است. پیشنهاد ما این است که در کسب و کار خود جایگاه مهمی برای آن مشخص کنید. اما نکاتی که گفته شد تنها قسمتی از  اهمیت ایمیل مارکتینگ بود.

با این تفاسیر چگونه کار خود را در ایمیل مارکتینگ شروع کنید؟
 مراحل مورد نیاز برای دریافت ایمیل و اجرای آن چقدر است؟

در ادامه چگونگی ورود به دنیای ایمیل مارکتینگ را مرحله به مرحله آموزش می دهیم.

گام های ورود به ایمیل مارکتینگ

گام اول: تعیین اهداف

ابتدا هدف خود را مشخص کنید. در ابتدای کار ممکن است وسوسه شوید که در یک ابزار بازاریابی ایمیل مثل Campaign Monitor ثبت نام کنید. بعد از ثبت نام شروع کنید به تبلیغات و ارسال ایمیل.

به نظر نمی رسد این کار خیلی منطقی باشد. کمی برای این کار زمان بگذارید. در برنامه ریزی خود قرار دهید که واقعا با ایمیل مارکتینگ به چه چیزی قرار است برسید. بعد از تعیین هدف، محتوایی که قرار است ارسال کنید را تعیین کنید. برای خود یادآوری کنید که ایمیل باید قسمت مهمی از برنامه بازاریابی دیجیتال باشد. ابتکار عمل در بازاریابی ایمیلی را فراموش نکنید. آن را با اهداف بازاریابی گسترده شرکت و شاخص های کلیدی عملکردی شرکت (KPI) ترکیب کنید. مثلا در نظر بگیرید که هدف شما ثبت نام جدید برای محصول است؟ یا شرکت کنندگان بیشتر برای یک رویداد؟ و... ایمیل مارکتینگ یک کانال قدرتمند برای رسیدن به مخاطب است. این فقط یک شعار نیست. یک حقیقت است!
اگر با روش شناسایی اهداف آشنایی ندارید، چند نمونه از چگونگی استفاده مشتریان از حساب ایمیل در کمپین مانیتورینگ ایمیل قرار داده ایم:

وب سایت اخبار و سرگرمی (BuzzFeed)

هدف این وب سایت ترافیک بیشتر برای سایت خود است. به طور منظم خبر نامه هایی(ایمیل) را برای کاربران خود ارسال می کند. در این خبرنامه ها لینک خبر که در سایت قرار دارد در محتوای ایمیل ارسالی قرار دارد . و با کلیک بر روی لینک به صفحه سایت منتقل می شود. از این روش برای سایت کسب در آمد می کند.

وب سایت گردشگری (Rip Curl)

هدف این تیم بازاریابی افزایش فروش است. این وب سایت محصولاتی مانند دامن، تیشرت، و دیگر پوشاک را دارد. از طریق ایمیل هایی که برای مشتریانش می فرستد، محصولات جدیدش را معرفی می کند. در این روش مشتریان از محصولات مطلع می شوند و به فروشگاه های فیزیکی مراجعه می کنند.

 وب سایت یونیسف (UNICEF)

هدف این وب سایت کمک به مادران و کودکان در کشورهای در حال توسعه در کل جهان است. از طریق ایمیل برای کمک به پایگاه های اهدا کننده خدمات یونیسف کمک می کنند.

وب سایت SXSW, Inc 
شناخته ترین وقایع در جهان را در قالب فیلم، موسیقی، جشنواره و ... برگزار می کند. اطلاعیه آن ها را از طریق ایمیل به کاربران می دهد. از این روش بلیط های بیشتری به فروش می رساند.

گام دوم :ایجاد لیست ایمیل

وقتی که اهداف خود را تعیین کردید، نوبت به لیست ایمیل می رسد. چندین راه برای ایجاد لیست ایمیل وجود دارد، اما این کار بستگی به اهدافی دارد که در مرحله اول تعیین کرده اید. در ابتدا یک لیست از مخاطبین که وجود دارند، تهیه کنید. قبل از وارد کردن مخاطبین، مطمئن شوید که مجوز کافی برای ارسال به مشترکین را دارید.

ابزار برای نمایش عضویت در سرویس ایمیل وب سایت :

نوار سربرگ (Header bar)

این نوار در بالای صفحه قرار می گیرد. شامل یک جمله تشویقی برای پیوستن کاربر به عضویت است. یک فرم هم برای وارد کردن آدرس ایمیل دارد. با استفاده از ابزارهایی مانند Hello Bar and SumoM به راحتی می توان نوار هدر برای عضویت در ایمیل را در وب سایت اضافه کرد.

اسلایدر (Slider)

ایجاد اسلایدر در ایمیل مارکتینگ

در گوشه پایین وب سایت  قرار می گیرد.

بالای اسلایدر (Slider)

معمولا اگر وب سایت مقاله ای دارید یا یک وبلاگ دارید، نوار کناری مکان ایده آل برای گذاشتن فرم عضویت ایمیل است.

چون کاربران به محض ورود به وب سایت به دنبال مقاله جدید می گردند، و مقاله های جدید معمولا در همین نوار کناری است.

پس متوجه سرویس ایمیل هم می شوند.

انتهای پست

زمانی که یک خواننده محتوای شما را تا آخر بخواند این عادلانه است که بگوییم برایش مفید بوده و لذت برده است. در صورتی که  لیست ایمیل در پایان پست قرار می گیرد، احتمال اینکه عضو سرویس ایمیل شوند خیلی بالاست. به این دلیل که فقط خوانندگان مرتبط انتهای پست مربوطه می آیند و ترجیح می دهند پست های مرتبط را هم پیگیری کنند. در نتیجه در سرویس عضویت ثبت نام میکنند.

گام سوم: انتخاب  کمپین ها برای ارسال ایمیل

با توجه به نوع کمپین هایی که می خواهید ایمیل ارسال کنید، ابزارهای بازاریابی مختلفی وجود دارد.

خبرنامه

خبرنامه یک ایمیل است که به طور مرتب ارسال می شود و معمولا در مورد یک موضوع خاص است. به طور مثال کمپین  AirBnB به طور مرتب یک خبرنامه برای عکاسان خود می فرستد.

اطلاعیه

کمپین اطلاعیه یک ایمیل به مشترکین شما ارسال می کند که یک محصول، ویژگی یا سرویس جدید را اطلاع می دهد. یک مثال ساده از کمپین اطلاعیه، وب سایت Showtime است. اگر میخواهید به مخاطبانتان آخرین محصولات یا ویژگی های خود را اطلاع دهید، ایمیل اعلامی مناسب این کار است. اینجا به اشتراک گذاری اطلاعات هدف اصلی است. ایمیل ممکن است کاربران را برای خرید به فروشگاه یا وب سایت بکشاند.

دعوت به یک رویداد

یک ایمیل از نوع دعوتنامه است که هدف آن افزایش آگاهی از رویداد و تشویق مردم برای حضور در آن است. حالا که اهداف خود را تعیین کرده اید و مخاطبان خود را مشخص کرده اید. همچنین نوع ایمیل ارسالی را هم تعیین کرده اید، شروع به ایجاد ایمیل کنید.

ایجاد ساختاری راحت برای محتوای ایمیل

از کلمات کلیدی برای رساندن پیام خود در متن معرفی ایمیل در وب سایت استفاده کنید. متوسط زمانی که بزرگسالان وقت میگذارند تا یک مطلب کوتاه را ببینند ۸ ثانیه است. پس در این زمان کوتاه باید کلماتی به کار ببرید که کاربران را قانع کند عضو سرویس ایمیل شوند. بنابراین، نوشتن متن طولانی در ایمیل ها روش مناسبی نیست.

از عکس ها و تصاویر برای افزایش انگیزه استفاده کنید.

مطالعات نشان داده است که مردم حداکثر تا ۳ روز ۶۵ درصد محتوای بصری و فقط ۱۰ درصد محتوای متنی را به خاطر دارند.
افراد همچنین محتوای بصری را ۳۲ درصد بهتر از محتوای متنی دنبال می کنند.

 پشتیبانی سیستم های مختلف از ایمیل

بر اساس تحقیق ما، ۴۱ درصد ایمیل ها در دستگاه های تلفن همراه اتفاق می افتد.  در نتیجه ضروری است که همه سرویس ها از آن پشتیبانی کنند.

داشتن رویکرد استراتژیک برای زمانبندی تبلیغات ایمیل

 برنامه ریزی استراتژیک کمک می کند تا شما روند ارسال ایمیل را رعایت کنید. بیش از حد ایمیل داده نشود یا اینقدر بازه طولانی نشود که کاربران انتظار  خبرنامه جدید را بکشند.
بنابراین، چقدر باید ایمیل ها را ارسال کنید؟
برای این کار ابزارهایی وجود دارد.
 نمودار زیر مثالی در این زمینه در خصوص ارسال ایمیل است.
نمودار tingSherpa به شما ایده ارسال ایمیل می دهد.

نمودار زمانبندی تبلیغات ایمیلی


 گام آخر : نتایج خود را محاسبه کنید

همین که اولین ایمیل را برای کاربر ارسال کنید و کاربر بر روی آن کلیک کند، استارت موفقیت شما زده می شود. دو مکانی که می توانید موفقیت کمپین های بازاریابی ایمیل خود را دنبال کنید:
ابزار ایمیل مارکتینگ و  تحلیل وب سایت (مانند Google Analytics).

وقتی که ابزار تجزیه و تحلیل را به کار ببرید، یک گام شما را جلوتر می برد.

مثلا با استفاده از ابزار تجزیه و تحلیل وب مانند Google Analytics در سایت خود، می توانید به جزییات بیشتری در مورد ابزار ایمیل مارکتینگ خود برسید. متوجه می شوید چه کسانی از آن ها دیدن می کنند و چه کسانی بیشتر محتوا را بررسی کرده اند. از این روش می توانید نرخ CTR سایت خود را بالا ببرید.

در آخر اینکه

ایمیل مارکتینگ بسیار گسترده، رو به رشد، جذاب و تاثیر گذار در بازاریابی دیجیتال است.

وب سایت ایران وب لایف در تلاش است تا مفاهیم کاربردی و به روز در حوزه دیجیتال مارکتینگ را برای علاقه مندان ارائه دهد. اگر نیازمند مشاوره در این زمینه هستید بخش مشاوره سایت ما به طور رایگان به شما کمک می کند.   
  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

سوالات کاربردی در دیجیتال مارکتینگ که باید بدانید

نقش هوش مصنوعی در بازاریابی دیجیتال

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه