سیر تحول کسب و کارهای سنتی به مدرن

سیر تحول کسب و کارهای سنتی به مدرن

بررسی اهمیت کسب و کارها

کسب و کارها در دنیای امروزی شاید کمترین شباهت را به زمان شروع خود داشته باشند. در واقع سال ­ها قبل، این شیوه مدرن حتی قابل تصور هم نبود. مثلا فروش یک محصول از شمالی ترین نقطه کره زمین به جنوبی ترین نقطه آن قطعا خنده دار بود. اما طی سال­ های گذشته تغییراتی در کسب و کارها رخ داده است. این تغییرات موجب گذر از کسب و کارهای سنتی و شکل گیری کسب و کارهای مدرن شده است.

ناگزیر هستیم برای بررسی کسب و کار علت اصلی پیدایش آن را بررسی کنیم.

اصلا هدف اصلی راه اندازی یک کسب و کار چیست؟

بعید میدانم بتوانیم دلیلی به جز کسب سود بیان کنیم؛

البته استثناهایی هم وجود دارد!

بگذارید روی صحبت ما عمومی باشد.

چگونه به این هدف دست پیدا کنیم؟

برای جواب این سوال شاید لازم باشد کمی به عقب برگردیم، اما زمان ایجاد اولین کسب و کار کافی نیست. خیلی عقب­ تر، درواقع زمان پیدایش انسان­ های اولیه مناسب تر است! اما دلیل این بازگشت به گذشته را در کمتر از چند دقیقه متوجه خواهید شد.

دلیل اصلی ایجاد کسب و کارهای مدرن


تنها راه کسب سود که به آن اشاره شد، فروش و ارائه محصول و تنها راه فروش، بازاریابی است. بشر از بدو خلقت درحال بازاریابی بوده است. ممکن است تعجب کنید اما واقعیت دارد. اگر بخواهیم روایت قدیمی آدم و حوا را بپذیریم، حوا تمام تلاش خود را برای خوردن سیب توسط آدم انجام داد. باید اذعان داشت بازارایاب قابلی هم بوده است. شاید حالا دلیل این سفر در زمان را متوجه شده باشید. کسب منفعت بدون بازاریابی ممکن نیست و بازاریابی قدمتی بسیار تاریخی دارد! بهتر است تا در دورترین نقطه تاریخ قرار داریم نگاهی به سیر تغییرات کسب و کار هم داشته باشیم.

ویژگی کسب و کارهای سنتی

باید به خاطر داشته باشیم دقیقا از چه زمانی صحبت می­کنیم. در این نقطه از تاریخ خیلی قبل­ تر از ضرب سکه، پول رایج و هزاران راه معاملاتی دیگر قرار داریم. بنابراین تنها مبادله چاره ساز خواهد بود. بله، درست خواندید، مبادله! میتوان مبادله کالا با کالا را نقطه شروع کسب و کارهای امروزی دانست. اگرچه ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. البته استفاده از واحدهای مختلف برای بیان ارزش محصولات متنوع می تواند تحولی عظیم در حوزه کسب و کار تلقی شود.

ناگفته نماند تحولی عظیم تاچند سال گذشته! در سال­ های گذشته کسب و کارها در فضای سنتی صورت می گرفتند. در این مفهوم الزاما وجود مکانی به عنوان بازار، حداقل یک خریدار و یک فروشنده به کسب و کار معنی می بخشید. درواقع این سه رکن اساسی شالوده کسب و کارهای سنتی محسوب می­ شدند. برای مشاهده لیستی از 15 شرکت برتر بازاریابی دیجیتال در ایران، مقاله بهترین شرکت دیجیتال مارکتینگ را مطالعه کنید.

تحول کسب و کارهای سنتی
در سال­ های اخیر کسب و کار سنتی شاهد تغییرات سریع و عجیبی بوده است. البته از هر سه اساس کسب و کارهای سنتی نیز به گونه ای متفاوت یاد میشود. همانطور که مفهوم بازار دست خوش تغییرات بنیادین شده است. بازار در شیوه سنتی به عنوان مکانی برای انجام مبادلات شناخته میشد. البته یادآوری ساعات شروع و خاتمه کار بازار خالی از لطف نیست. این درحالی است که امروزه بازار از ظرف مکان و زمان خارج شده است. سند این ادعا نیز دقیقا همان خریدی است که شما ساعت 2 نیمه شب در رختخواب خود انجام می دهید. درواقع کسب و کارها برای مدت طولانی اصطلاحا به شکل سنتی رواج داشتند تا این که پیشرفت تکنولوژی و ظهور اینترنت موجب تغییر شگرفی در این زمینه شد. شاید استفاده از واژه "تکامل" در این لحظه شایسته تر باشد. چرا که مفهوم سنتی کسب و کار ابدا از بین نرفته است. صرفا دچار یک سری تغییرات شده است.

 

شکل گیری کسب وکارهای مدرن

 


استفاده از لفظ تکامل موجب نادیده گرفتن معایب کسب و کارهای مدرن نیست. اما خب کسب و کار مدرن بسیار دلبرانه ظاهر شده است. بدون شک یک مثال می تواند به درک بهتر این موضوع کمک کند. تصور کنید برای خرید یک پاور بانک ساعت ها در ترافیک مانده اید. از کل مرکز خرید قیمت میگیرید که مبادا گران فروشی در کار باشد. بعد از تمام این ها تازه با هزار دو دلی و شک و تردید که آیا این محصول دقیقا همان کالای مد نظر شماست؛ با هزار سلام و صلوات دست به جیب می شوید.

 

 اما کیف پولتان کجاست؟

میتوان از این لحظه عنوان تراژیک ترین لحظه خرید در کل تاریخ بشریت یاد کرد. امیدواریم کیف پول را در منزل جا گذاشته باشید و دزدیده نشده باشد. اما این مسئله به هیچ وجه از اندوه این ماجرا چیزی کم نمی کند.


مزایا و معایب کسب و کارهای مدرن

این بار تصور کنید امکان مقایسه محصولات مختلف و برآورد قیمت آن­ ها را دارید. ولی این بار به جای ساعت­­ها زیر و رو کردن مراکز خرید و خستگی، تنها با گشت و گذار در اینترنت! حتی با قابلیت مطالعه نظر دیگر کاربران می توانید بهترین تصمیم را بگیرید. مزایای این روش هیجان انگیز همین جا به پایان نمی رسد. بدون اتلاف دقیقه ای در رفت­ و آمد و ترافیک می توانید خرید خود را انجام دهید. خب خوشبختانه این کار حتی در زمان نگارش این متن ممکن است. اما تنها حدود 30 سال پیش، در صورت شنیدن این ماجرا اولین جمله شما می ­توانست این باشد: "غیر ممکن است." این عناصر جذاب دقیقا مواردی هستند که موجب می شود به کسب و کار مدرن مهربان تر نگاه کنیم. بدون شک نظرهای منفی در بسترهای مختلف ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. اما شما انتخاب دیگری به جز پذیرفتن شیوه جدید ندارید؛ البته اگر حذف از بازار را یک گزینه در نظر نگیریم. چرا که رقبا به این عرصه قدم گذاشته اند.

 

مهم ترین ویژگی مربوط به کسب و کارهای مدرن

در دنیای مدرن کسب و کارها با دسترسی به پلتفرم ­های وسیع و اطلاعات گسترده به خودی خود جذاب هستند. البته سیر تحول کسب و کارها از مدت­ ها قبل شروع شده بود. قطعا از حجره های فیزیکی در بازار، به وبسایت ­ها پرواز نکرده ایم. با این وجود این شیوه مدرن را باید مرهون دسترسی به اینترنت دانست. درواقع بستری که اینترنت برای انجام کسب و کارها فراهم کرده است، مبتنی بر تغییرات دیگر حوزه هاست. همانطور که اشاره شد، بازاریابی از ارکان اصلی فروش محسوب می شود. دقیقا بازاریابی از مهم ترین مفاهیمی است که تغییرش دنیای کسب و کار را نیز وارد دوره جدیدی از زندگی خود کرده است. یکی از مثال­ های بارز و ملموس در کسب و کارهای مدرن استارت آپ ها هستند. شیوع استارت آپ ها را میتوان یک نقطه عطف تلقی کرد. سال­ ها قبل، بیشتر افراد تمایل به داشتن یک کسب و کار مستقل داشتند. این دقیقا به قبل از واگیر دار شدن تب کارمندی و پشت میز نشینی برمی گردد.

تا مدت زیادی، به دلایل مختلف تمایل افراد به کارمند بودن به شکل چشم گیری افزایش یافته بود. اما با ورود به دنیای مدرن کسب و کار شاهد یک بازگشت تاریخی هستیم. گویی پس از سال­ ها تب کارمند بودن التیام یافته است! شیوه مدرن کسب و کار ما را کمی به سال­ ها قبل منتقل کرده است. البته در این مورد استثنا باید گفت خوشبختانه روند سابق را پیش گرفته ایم.

آژانس دیجیتال مارکتینگ ایران وب لایف در تلاش است که بهترین خدمات در زمینه مشاوره های طراحی سایت، دیجیتال مارکتینگ، سئو، برندینگ، تولید محتوا و... را به کسب و کارهای سنتی و رو به رشد به منظور پیشرفت در این فضای رو به رشد ارائه دهد. فضای رقابتی این روزها و پیشرفت دیجیتال مارکتینگ و تاثیرات مثبت آن ها در کسب و کار های مختلف، نیاز به مشاوره های تخصصی در زمینه های گوناگون را نسبت به گذشته بیشتر کرده است. ایران وب لایف، به عنوان یکی از بهترین شرکت های طراحی سایت آماده ارائه خدمات خود به شما می باشد.
  • برچسب ها

به اشتراک گذاری این مطلب!

آموزش کاربردی ایمیل مارکتینگ

آشنایی با خدمات موشن گرافیک در ایران وب لایف

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه