لینک بیلدینگ چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟
لینک سازی

لینک بیلدینگ چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

یکی از مباحث بسیار مهم و در عین حال ضروری برای سئو سایت، مبحث لینک بیلدینگ است که به لحاظ جامع بودن و قابل فهم بودن، وب فارسی مقداری در آن ضعف دارد. به همین دلیل از سری مقالات "سئو لایف" در این مقاله سعی داریم از صفر تا صد ساختن لینک برای ارتقا رتبه سایت در موتور های جستجو را شرح دهیم.

 

لینک بیلدینگ به چه معناست؟

 

استرتژی لینک سازی

 

فرض کنید صفحه اول گوگل یک صحنه انتخاباتی است با هزاران نامزد انتخاباتی و فقط 10 نامزد حق حضور در صفحه اول را دارند. لینک از یک سایت به سایت شما دقیقا مانند اعلام رای و تایید سایت شماست. البته نامزد های انتخاباتی باید شرایط مورد نظر گوگل را از قبل احراز کنند. شرایط گوگل برای راه دادن سایت ها در موتور جستجوی خود، به اختصار SEO نام گرفته است.

پس هر لینکی که از سایتی به شما داده میشود، به معنای تایید سایت شما در نظر گوگل است. حال چه کسی این رقابت را میبرد و وارد صفحه اول گوگل میشود؟ شاید بگویید هر سایتی که بیشتر رای یا لینک جمع کرده باشد، ولی پاسخ به این سوال بسیار مهم را در انتهای مقاله میدهیم.


ماهیت لینک ها

 

ماهیت لینک ها

 

لینک ها عباراتی هستند که داخل کد HTML قرار میگیرند و بصورت تصویر بالا، پیوند سایت شما داخل آن گذاشته میشود. هنگامی که شخصی روی لینک شما کلیک کند، وارد سایت شما شده و میتواند از سایت شما دیدن کند. خزنده های گوگل در سراسر وب در حال جستجو هستند و از طریق لینک ها وارد سایت شما شده و متوجه مطالب سایت میشوند.

حال به همان مثال رای ها برگردیم. Crawler یا خزنده های گوگل از طریق لینک ها وارد سایت شما میشوند و هر چقدر که لینک های شما بیشتر باشد، متوجه میشوند که سایت شما رای بیشتری آورده و محبوب تر است یا محتوای بسیار مفیدی تولید میکند.

 


انکر تکست (anchor text) چیست؟

 

انکر تکست چیست

 

حروف یا عباراتی که لینک شما داخل آن دیده میشود، انکر تکست می نامند. بطور کلی 4 نوع انکر تکست در سطح وب برای لینک ها داریم:

 

انواع انکر تکست لینک

 

لخت | naked

انکر تکست لخت به معنای لینکی است که فقط آدرس اینترنتی یا پیوند شما را در بر دارد، مانند شکل زیر:

کلمه کلیدی | keywords

انکر تکست کلمه کلیدی به معنای آن است که لینک سایت شما داخل کلمه کلیدی حوزه کاریتون قرار گرفته باشد. مثلا اگر در حوزه سئو یا دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارید، کلمه کلیدی هدف شما میتواند "سئو سایت" باشد و مانند تصویر زیر هر کسی روی سئو سایت کلیک کند، وارد سایت شما میشود.

برند و نام سایت شما | sitename

زمانی که کلمه کلیدی لینک داده شده، نام شرکت، سازمان یا برند شما باشد، این نوع از لینک، Branded Anchor Text است، مانند شکل زیر:

ژنریک (عمومی) | generic 

از این نوع لینک ها مخصوصا در وب فارسی بسیار زیاد مشاهده می کنید. عباراتی مثل اینجا را کلیک کنید، ادامه مطلب و ... 


انواع لینک از لحاظ ارزش

 

لینک های نوفالو و فالو

 

لینک ها از لحاظ میزان انتقال ارزش به سایت شما بطور کلی به دو دسته تقسیم میشوند:

 

لینک فالو (DoFollow)

لینک های فالو، لینک هایی هستند که اجازه ورود به خزنده های گوگل را میدهند و راه آن ها را برای ورود به سایت شما سد نمیکنند. مثالی که برای معرفی لینک های فالو میتوان زد، مثل این است که بگویید اصغر فرهادی کارگردان بسیار مجربی است و او را تایید میکنید.

لینک نوفالو (Nofollow)

 

 

لینک های نوفالو، با عبارت "rel="nofollow مشخص میشوند و این عبارت به معنای این ست که بهخزنده های گوگل اجازه نمیدهید وارد سایتی که به آن لینک داده اید، شوند. طبق مثال بالا برای لینک های نوفالو مثل این است که بگویید مهدی نیکونام کارگردان است ولی کار او را تایید نمیکنم.

حال به پرسش طلایی میرسیم:


چرا باید لینک سازی انجام بشود؟

 

پاسخ به این سوال را باید در مرورگر یاهو جستجو کنید. حدود 20 سال پیش، یاهو مرورگر قدرتمندی داشت اما یک عیب بزرگ از لحاظ هوش مصنوعی یاهو را زمین زد. یاهو صرفا بر اساس میزان تکرار کلمات کلیدی در صفحه به وبسایت ها رتبه میداد و این موضوع، باعث میشد که سایت های متقلب، به راحتی با تولید محتوای صعیف و در عوض، میزان بالای کلمات کلیدی، رتبه های بالای صفحه جستجو را بگیرند.

البته گوگل هم از این قاعده مستثنی نبود، اما سریع تر از یاهو به فکر این قضیه افتاد. استفاده از هوش مصنوعی، الگوریتم Page Rank و میزان لینک های هر سایت. به این صورت میزان لینک های ورودی به یک وبسایت سهم بزرگی در رتبه ی آن سایت در موتور جستجو گوگل خواهد داشت.

بعد از اعلام گوگل، سایت ها برای گرفتن رتبه های برتر، به تکاپو افتادند و لینک های اسپم و بدون محتوای زیادی در سراسر وب ساخته شد و اصطلاح سئو کلاه سیاه شکل گرفت. گوگل که از وبمستر ها باهوش تر بود، دست به ایجاد الگوریتم پنگوئن زد. الگوریتم پنگوئن گوگل به خزنده ها این توانایی را میداد که سایت هایی با لینک های بد و مخرب را شناسایی کرده و آن ها را از نتایج جستجو حذف کنند.

اینگونه بود که گوگل امروزه به بزرگترین موتور جستجوگر در دنیا تبدیل شده است و حرفی از یاهو در میان نیست. حال عقیده گوگل در مورد لینک خوب و طبیعی چیست؟ اصول لینک سازی بد و خوب چگونه است؟ در ادامه این مباحث جذاب را با هم بررسی میکنیم.


عقیده گوگل در مورد لینک بیلدینگ

 

عقیده گوگل در مورد لینک سازی

 

گوگل عقیده جالب و فانتزی در مورد بک لینک هر سایت دارد و روی آن بسیار حساس میباشد: محتوا پادشاه است. این سه کلمه در کنار هم، از طرف گوگل حاکی از آن است که محتوایی فوق العاده بنویسید تا سایت های معتبر، به وبسایت شما بخاطر آن مطلب عالی لینک بدهند.

این اتفاق برای سایت هایی مثل آمازون، واشنگتن پست و اپل بسیار زیاد اتفاق می افتد ولی برای سایت شما که تازه کار است، آیا این اتفاق شدنی است؟ مخصوصا در وب فارسی که بسیار راحت مطالب را کپی میکنند و حتی اسمی از منبع هم نمیبرند. پس ما برای دیده شدن سایت خود، باید به ساختن بک لینک روی بیاوریم.

 

لینک بیلدینگ ناشیانه = پنالتی گوگل

 

گوگل با آپدیت روزانه الگوریتم های خود متوجه لینک بیلدینگ شخصی میشود، روی این قضیه بسیار حساس است و به سادگی شما را پنالتی میکند. اصطلاح پنالتی شدن سایت به این معناست که تا دیروز در صفحه جستجو رتبه 1 بودید، اما پس از پنالتی شدن، کلا در نتایج جستجو نیستید!!! اما لینک درست و استراتژی لینک بیلدینگ خوب چگونه است؟


اصول لینک بیلدینگ درست و صحیح

 

لینک خوب و بد

 

 1. منظم، نامنظم لینک بسازید!! (روند نامنظم)

گوگل نسبت به لینک هایی که توسط خود فرد در سایت های مختلف ساخته شود، همیشه هشدار داده و به صراحت گفته این عمل باعث پنالتی شدن سایت شما و حذف آن از نتایج جستجو میشود. اما سایت ما مثل سایت ویکی پدیا نیست که ماهانه هزاران لینک به آن داده شود. به عنوان مثال شما در طول استراتژی لینک بیلدینگ، یک روز 3 تا لینک بسازید، سه روز نسازید، روز دیگه 10 تا بک لینک بگیرید و به همین منوال بصورت نامنظم استراتژی لینک بیلدینگ را بریزید.

نکته طلایی این قسمت: عدم نظم در ساخت بک لینک.

 1. طبیعی و نرمال باشید!

 

هنگام لینک سازی نرمال باشید

 

طبیعی به نظر رسیدن هر سایت باید در صنعت خود مورد ارزیابی قرار بگیرد. یعنی بعنوان مثال در صنعت زیبایی که سایت ها تا 300 هزار بک لینک دارند، اگر شما هم 100 هزار لینک داشته باشید، چیز عجیبی برای گوگل نیست. اینجا اهمیت استفاده از ابزار های آنالیز بک لینک رقبا کاملا قابل توجه است.

با این ابزار ها و بخصوص ابزار فوق العاده ahref میتوانید تاریخچه لینک سازی رقبای خود را مورد بررسی قرار دهید و استراتژی مناسبی جهت ساخت لینک بریزید. علاوه بر این از طریق این ابزار میتوانید سایت هایی که رقیب شما لینک داده اند را ببینید و در صورت امکان شما هم لینک سایت خود را در آن قرار دهید.

نکته طلایی این قسمت: آنالیز رقبا مهم ترین گام ساخت بک لینک

 1. لینک از سایت و مطلب مرتبط

برای موفقیت در ساخت بک لینک، گوگل را دقیقا مثل یک آدم باهوش فرض کنید. بعنوان مثال اگر شما که بازیگر سینما هستید، توسط شهاب حسینی یا اصغر فرهادی معرفی شوید تاثیرش برابر است با معرفی توسط من؟ قطعا پاسخ این سوال خیر است. حواستان باشد که سایت مرتبط با حوزه کاری شما با متن مرتبط با کلمات کلیدی شما به سایت لینک داده باشد.

نکته: سایت های خبری مثل خبرگزاری ها و مجلاتی که در مورد همه چیز مینویسند، از این قاعده مستثنی هستند و اگر لینکی (که معمولا ریپورتاژ است) به شما بدهند، لینک های با ارزشی هستند.

نکته طلایی این قسمت: اگر لینک در کنار متن، کلمه کلیدی و حتی تصاویر باشد، بهینه ترین حالت است.

 1. بیش از حد بهینه سازی نکنید!

واژه over optimization یا بهینه سازی بیش از حد برای بک لینک ها نیز صادق است. سعی کنید از همه نوع لینک جهت ساخت استفاده کنید. هم یو آر ال خالی و هم با کلمه کلیدی. متن خوبی برای بک لینک بنویسید، چرا که اگر مخاطب و ترافیک از صفحه ای که به شما لینک داده، به سایت شما بیاید، با یک تیر دو نشان زده اید.

نکته طلایی این قسمت: لینک ها ترکیبی از پروفایلی، انجمنی، ریپورتاژ و مقاله ای باشد.

 1. Follow no Follow

میزان فالو و نوفالو بودن بک لینک های شما باز هم بسته به رقباست و اینجا هم اهمیت ابزار های آنالیز بک لینک نمایان میشود. اگر میزان لینک های نوفالو رقیب 60 درصد باشد، شما هم 60-70 درصد نوفالو داشته باشید، موردی ندارد.

 1. ریپورتاژ خوب برید!!

 

اصول ریپورتاژ آگهی خوب

 

انتشار ریپورتاژ آگهی در سایت های خبری هزینه نسبتا بالایی دارد، پس حواستان به چند نکته باشد:

 • متن مناسب و سئو شده برای ریپورتاژ انتخاب کنید و حدالامکان خودتان بنویسید.
 • دقت کنید در سایتی که ریپورتاژ میرید رقیب با همان کلمه کلیدی لینک نگرفته باشد، چرا که عملا قدرت لینک شما از بین میرود.
 • برای ریپورتاژ خود بک لینک بسازید و سعی کنید با همون کلمه کلیدی رتبه خوبی در گوگل بگیرد.
 • تگ هایی که رقبا در ریپورتاژ استفاده کردند را در انتهای ریپورتاژ خود بیاورید، اینطوری عملا از ریپورتاژ آنها لینک داخلی گرفته اید و قدرت ریپورتاژ خود را زیاد کرده اید.

نکته طلایی این قسمت: کلش نکته طلایی بود خدایی!!


لینک بد چیست؟

اگر مدتی در حوزه سئو فعالیت کرده باشید عبرات "لینک بد" حتما به گوشتان خورده است، از لینک های زیر دوری کنید:

 

 • کامنت های اسپم زیر پست های خارجی

این کامنت ها، چیزی جز افت رتبه در نتایج گوگل برای شما به ارمغان نمی آورند.

 • لینک های فوتر و ساید واید

گوگل قبل از آپدیت های جدید، لینک های داخل فوتر سایت ها را بد میدانست و دید منفی نسبت به لینک های درون فوتر داشت. اما اخیرا اعلام کرد لینک های داخل فوتر تاثیری روی سئو سایت ندارند، نه خوب و نه بد. لینک های داخل ساید واید نیز از ارزش بسیار کمی برخوردار هستند. پس هنوز هم بهترین نوع بک لینک، داخل متن مرتبط است.

 • سایت های link farm

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وارد صفحه ای میشوید که از اول تا آخر آن، لینک سایت های مختلف قرار گرفته است. این سایت ها بصورت اسپم شناخته میشوند و اگر لینکی در این سایت ها دارید، احتمال پنالتی شدن سایت شما وجود دارد. این لینک ها را پس از بررسی های شخصی، حتما با ابزار disavow گوگل سرچ کنسول، حذف کنید.

 • سایت های دارای spam score بالا و ارزش دامنه پایین

Spam score معیاری است که سایت moz برای سایت هایی که قابلیت پنالتی شدن دارند ارائه داده است. اگر شما از سایت هایی که دارای اسپم اسکور بالا هستند، لینک گرفته اید، باید به فکر disavow کردن آنها باشید. ارزش دامنه یا domain authority هم قدرت دامنه هر سایت است. اگر از سایت هایی با قدرت دامنه ضعیف بک لینک بگیرید، زیاد به شما جهت رسیدن به صفحه اول گوگل کمک نمیکنند.


تکنیک های لینک بیلدینگ (آپدیت 2020)

 

منشن بدون لینک

 

منشن بدون لینک

 

منشن بدون لینک طبیعی ترین و بی خطر ترین راه برای قوی کردن سایت شماست. البته ارزشی که منشن بدون لینک دارد، کمتر از لینک هایی است که شما درون وب می سازید. منشن بدون لینک به معنای این است که شما نام سایت، برند یا URL خود را درون انجمن ها یا کامنت ها قرار میدهید و بدون لینک، از برند خود صحبت میکنید.

این عمل تاثیر ساخت بک لینک را ندارد ولی هم راحت است و هم بدون خطر پنالتی شدن. مانند زندگی معمولی، ما به سایت اپل لینک نمیدهیم ولی راجبش صحبت میکنیم. خزنده های گوگل در سطح وب متوجه تکرار مداوم کلمه اپل میشوند و رتبه ان سایت را بالاتر میاورند. این عمل برای سایت و برند شما نیز صدق میکند.

 

سوشال سینگنال

 

اهمیت سوشال سیگنال در سئو

 

طبق مقاله سایت ماز (تصویر زیر) شبکه های اجتماعی حدود 19 درصد از سهم رشد شما در نتایج جستجو را بر عهده دارند. توجه داشته باشید که تلگرام، شبکه اجتماعی (سوشال مدیا) نیست. این سیگنال مربوط به سایت های فیسبوک، پینترست، توییتر، لینکدین، اینستا و ... است که از طریق گوگل آنالیتیکس میتواند ترافیک ورودی از هر کدام را مشاهده کنید.

میزان مشارکت، لایک، کامنت و ورودی به سایت شما از این شبکه های اجتماعی، تاثیر مستقیمی بر بهبود رتبه سایت شما در SERP دارد. اخیرا هم گوگل بیشتر به سوشال سیگنال اهمیت میدهد، پس این مورد را حتما در اولویت کارهایتان قرار دهید.

 

شما عزیزان میتوانید هر سوالی داشتید در بخش کامنت ها بپرسید و ما در اسرع وقت به آن پاسخ میدهیم. حتما مقاله های آینده را دنبال کنید، چرا که مطالبی که بصورت پولی هم گفته نمیشود را به رایگان در اختیارتان قرار میدهیم.
همچنین برای مطالعه بیشتر در مورد بهترین ها به مقالات زیر مراجعه کنید:
بهترین شرکت طراحی سایت
بهترین شرکت دیجیتال مارکتینگ

به اشتراک گذاری این مطلب!

محتوایی بنویسید که شما را در گوگل اول کند!! | راهنمای جامع و قدم به قدم |

بهترین شرکت سئو در ایران

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه