نقش اینستاگرام مارکتینگ در کسب وکارهای الکترونیکی
وب

نقش اینستاگرام مارکتینگ در کسب وکارهای الکترونیکی

 

اینستاگرام مارکتینگ چیست؟اینستاگرام مارکتینگ
، یکی از تکنیک های دیجیتال مارکتینگ است که امروزه توجه کسب و کارهای بسیاری را به خود جلب کرده است. کاربران اینستاگرام در سراسر جهان به بیشتراز 8میلیون رسیده اند. هم چنین کاربرانی که روزانه از آن استفاده می کنند، بیش از ۵۰۰ میلیون است. این در حالی است که انواع محتوای به اشتراک گذاشته شده در اینستاگرام، در هر روز به بیش تر از ۲۵۰ میلیون رسیده است. آمار ارائه شده نشان دهنده  اهمیت اینستاگرام و جایگاه این شبکه اجتماعی در بین افراد است. یک سوال اینکه چگونه می توان با ایستاگرام کسب وکار خود را گسترش دهیم ؟ مثلا یک عکاس تازه کار چگونه می تواند یک محتوا مربوط به عکس با کیفیت بالا ایجاد کند ؟ 

 پس اگر علاقه مند به دنیای وسیع ایمیل مارکتینگ هستید تا پایان آموزش همراه ما باشید. در ادامه مراحل ورود یک کسب و کار به این پلتفرم اجتماعی را توضیح می دهیم.

 این مقاله را هم بخوانید: آموزش مرحله به مرحله ایمیل مارکتینگ

تعیین استراتژی بازاریابی اینستاگرامی

تعیین هدف

در ابتدا هدف خود را تعیین کنید. از خود بپرسید که در حال حاضر به چه دلیلی در اینستاگرام هستید؟ برای چه می خواهید فعالیت کنید؟ اهداف مشخص شده به شما برای تعیین استراتژی کمک می کند. سپس فعالیت خود را روی تولید محتوای متناسب قرار دهید. به این ترتیب تولید محتوای کاربردی باعث رسیدن شما به هدف می شود. پس فراموش نکنید تعیین هدف مهم ترین مرحله در تعیین استراتژی است. چند مورد از اهدافی که (تیم ها، برندها یا یک فرد) با توجه به آنها استراتژی مورد نظرشان را تعیین می کنند: نمایش محصولات و خدمات، بالا بردن شناخت کاربران نسبت به یک  برند (نام تجاری)، نمایش فرهنگ و ارزش های یک شرکت تبلیغ به مشتریان، افزایش وفاداری به برند ( نام تجاری ) به اشتراک گزاری اخبار مربوط به یک شرکت و... می باشد. پس در نظر گرفتن موارد بالا به شما در تعیین هدفتان کمک می کند. هم چنین سوالات زیر راهنمای خوبی برای تعیین هدف شما می باشد: چرا از اینستاگرام می خواهید استفاده کنید؟ اینستاگرام چگونه به شما در رسیدن به اهداف بازاریابی کمک می کند؟ مقدار زمان و هزینه ای که به فعالیت در این شبکه می خواهید اختصاص دهید چقدر است؟ این شبکه اجتماعی چه خدمت متفاوتی نسبت به دیگر شبکه ها ارائه می دهد؟

تعیین مخاطب شما در این شبکه اجتماعی

یک تعریف از بازاریابی: یعنی یک پیام درست در زمان مناسب و آگاه کردن جامعه هدف از آن. این اهمیت دارد که شما ویژگی های کاربرانی که در یک پلتفرم مورد هدف قرار داده اید تعیین کنید. شکل زیر نتایج تحقیق  Pew در مورد جمعیت شناسی در اینستاگرام است. 


تعیین مخاطب درشبکه اجتماعی اینستاگرام

از نتایج شکل بالا می توانید به عنوان ایده برای تعیین ویژگی های مربوط به کاربران استفاده کنید.
سن و جنس کاربران در اینستاگرام

۵۳ درصد کاربران رنج سنی ۱۸ تا ۲۹ سال را دارند.

  • ۲۵ درصد کاربران رنج سنی از ۳۰ تا ۴۹ را دارند.
  • ۱۱ درصد کاربران ۵۰ تا ۶۴ سال را دارند.
  • ۶ درصد کاربران بالاتر از ۶۵ سال هستند.
هم چنین بیشتر کاربران اینستاگرام مرد هستند.
موقعیت کاربران اینستاگرام

۲۸ درصد در مناطق شهری زندگی می کنند. ۲۶ درصد کاربران در حومه شهر ها هستند. ۱۹ درصد از آن ها در مناطق روستایی هستند.

درآمد مربوط به کاربران اینستاگرام

۲۸ درصد از جمعیت بزرگسال کاربران در آمد کم تر ۳۰۰۰۰ دلار دارند. ۲۶ درصد از جمعیت درآمد بالای ۷۵۰۰۰ هزار دلار دارند ۲۶ درصد درآمد بالای  ۵۰,۰۰۰ دلار تا ۷۴,۹۹۹ دلار دارند  و.. حالا که اهداف خود را تعیین کردید و مخاطبان اینستاگرام خود را مشخص کردید، وارد این شبکه اجتماعی برای فعالیت شوید. 

این مقاله را بخوانید :تکنیک های کاربردی در بازاریابی ویدئویی

گام های فعالیت در اینستاگرام

گام اول: بهینه سازی پروفایل

پروفایل یک از ویژگی های کلیدی است که باید به طور درست و کاربردی تنظیم شود. شامل اجزا کلیدی: تصویر پروفایل توضیحات راجع به شخص، شرکت یا کسب و کار و لینک می باشد. در فضای پروفایل می توانید اطلاعات مختصر و کاربردی از کسب و کار خود قرار دهید. هم چنین پروفایل مناسب فرصتی را برای افزایش ترافیک وب سایت شما ایجاد می کند. در این بخش ما شما را با چگونگی تنظیم آن آشنا می کنیم.

توضیحات شما ( bio )
توضیحی که در اینجا قرار می دهید باید نماینده کسب و کار شما باشد. یعنی کاربر با خواندن توضیحات به درک درستی از کسب و کارتان برسد.
دو مورد زیر در اکثر کسب و کار ها به کار می رود:
شعار برند طرح کلی از کسب وکار ( کسب و کار چه کاری انجام می دهد) در ادامه چند مثال برای روشن شدن مطلب آورده ایم.
Unbounce


Unbounce

    Nike Basketball 


Nike Basketball


Sheraton HotelsSheraton Hotels

تصویر پروفایل ( profile picture )

تصویر پروفایل یکی از مهم ترین بخش های پروفایل در اینستاگرام است. هم چنین بهترین روش برای نمایش برند ( نام تجاری ) یک کسب و کار است. زمانی که کاربر یکی از پست های شما را می خواند، اگر نام تجاری تان بلافاصله قابل تشخیص باشد بسیار خوب است. کاربر متوجه می شود که این نام تجاری مربوط به کسب و کار شماست. در شکل زیر تصویر پروفایل را مشاهده می کنید.


تصویر پروفایل ( profile picture )

ویژگی لینک در پروفایل

اینستاگرام بر خلاف دیگر شبکه های اجتماعی این اجازه را نمی دهد که لینک ها را به هر پستی اضافه کنید. تنها می توانید یک لینک در قسمت پروفایل قرار دهید. خیلی از کسب وکار ها تلاش می کنند تا از این لینک برای افزایش ترافیک به سایت استفاده کنند. ویژگی لینک در پروفایل اینستاگرام

استراتژی تولید محتوا برای پست ها

زمانی که پروفایل مربوط به کسب و کار خود را ساختید، به سراغ تولید محتوای مناسب برای پست های اینستاگرامی بروید. محتوا در قلب اینستاگرام قرار دارد. روزانه ۹۵ میلیون عکس و ویدئو در این پلتفرم آپلود می شود، چرا که بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر روزانه از آن دیدن می کنند. پس تولید محتوای کاربردی باید در مرکز کار شما در این شبکه اجتماعی قرار بگیرد. سوال اینجاست که محتوای پست شما چگونه باید باشد؟ ابتدا یک دید کلی به تولید محتوای مورد نظر داشته باشید. برخی از برندها بر روی محصولاتشان تمرکز می کنند. مثلا  WeWork  تمرکز خود در تولید محتوا را بر روی فرهنگ سازی قرار می دهد. 
تولید محتوا برای پست در اینستاگرام

 
یا در Buffer، کاربران مختلف می توانند  پست های خود را به اشتراک بگذارند.  

ویژگی صفحه اینستاگرام Buffe

هیچ قانون محکمی وجود ندارد که حتما باید یک استراتژی خاص برای تولید محتوا به کار بگیرید. این استراتژی ها با توجه به کسب و کارهای مختلف تعیین می شود.
تنظیمات مربوط به نمایش محتوا
ستون هایی برای محتواهای خود ایجاد کنید. هر کسب و کاری بدون توجه به اندازه، مکان، نوع خدمت باید دارای یک محتوای بالقوه از خود باشد. فرض کنید یک کسب و کار کوچک دارید. می خواهید برای ستون های موجود در پست ها محتوا تولید کنید. برای مثال ستون های مربوط به محتوای Buffer می تواند شامل اطلاعات زیر باشد :
 محتوای ایجاد شده کاربر
 شیوه زندگی دیجیتال
 بهره وری و انگیزه


ما در اینجا به طور مقدماتی چگونگی ورود به حوزه ایستاگرام مارکتینگ را برای کسب و کار های مختلف بیان کردیم. گستردگی این حوزه به قدری است که در یک مقاله نمی توان به طور کامل بررسی کرد. اگرعلاقه مند به این حوزه شده اید می توانید به سایت ایران وب لایف مراجعه کنید. مشاوران دیجیتال مارکتینگ ایران وب لایف، تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ از جمله بازاریابی اینستاگرامی را به مشتریان خود ارائه می دهند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

تکنیکهای کاربردی بازاریابی ویدئویی

پیش نیازهای ورود به دنیای دیجیتال مارکتینگ

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه