عکاسی لباس چیست؟

گرفتن عکس با کیفیت و خلاقانه از لباس، حتی برای اشخاص حرفه ای این صنعت، می تواند مشکل باشد. عکاسی لباس یکی از شاخه های عکاسی صنعتی است که به تصویربرداری صنعتی (با پشت زمینه سفید) یا عکاسی پوشاک بدون مدل می پردازد. ایده عکاسی از لباس بعد از گسترش کسب و کار های اینترنتی و افزایش اقبال عامه مردم به خرید آنلاین بسیار مورد توجه قرار گرفت. یکی از دغدغه های اصلی فروشگاه های اینترنتی خرید پوشاک، کیفیت و زیبایی تصاویر محصولات است که می توانید با سپردن خدمات عکاسی لباس خود به استودیو حرفه ای ایران وب لایف این نگرانی را پوشش دهید.

بطور معمول می توان گفت دو مدل عکاسی لباس داریم:

 • عکاسی تبلیغاتی پوشاک

همانطور که اشاره شد، یکی از شاخه های اصلی عکاسی لباس، عکاسی تبلیغاتی پوشاک است. در عکاسی تبلیغاتی لباس با استفاده از تکنیک های به روز و خلاقانه، زیبایی شناسی و تلفیق البسه گوناگون می توان تصاویر بسیار درخشان و فوق العاده ای خلق کرد. این عکاسی را هم میتوان با مانکن و هم بدون مانکن انجام داد. تصاویری که به این روش ثبت شده اند معمولا برای استفاده در مجلات زیبایی، کاتالوگ محصولات، پست های اینستاگرامی، بنر های وبسایت و … به عنوان تبلیغات موثر مورد استفاده قرار می گیرند.

ایده عکاسی تبلیغاتی لباس

در این بخش چند نمونه از عکاسی تبلیغاتی لباس را جمع آوری کردیم که می توانید از آن ایده بگیرید. برخی موارد و نکات در رابطه با این تصاویر هم آورده شده است.

ایده های عکاسی پوشاک خارجی

ایده های عکاسی پوشاک ایرانی

 • عکاسی صنعتی لباس

بر خلاف عکاسی تبلیغاتی که عناصر مختلف مانند دیزاین، مدل، رنگ و … در فضای عکس دخیل می شوند، در عکاسی صنعتی لباس، عکاس دنبال یک چیز است: ثبت تصویر PNG و بدون بک گراند (بک گراند سفید) از محصول که در این اینجا به لباس و پوشاک، به شکل محصولی برای فروش نگاه می شود.

درج با کیفیت تصاویر در وبسایت علاوه بر افزایش احتمال خرید، مستقیما روی سئو سایت هم تاثیرگذار است.

حتما با این سبک تصاویر در فروشگاه های اینترنتی آشنا هستید که تصویر هایی از جلو، پشت و زوایای لباس در بستری سفید رنگ برای نمایش بهتر گذاشته شده است. در این سبک عکاسی یک نکته بشدت مورد اهمیت است: کیفیت بافت و رنگ لباس در تصویر. به همین دلیل است که عکاسی از لباس در منزل با استفاده از دوربین حرفه ای بجای موبایل پیشنهاد می شود. در ادامه بیشتر به تکنیک های عکاسی از لباس در خانه خواهیم پرداخت.

برخی از نمونه های عکاسی صنعتی لباس

مزایای عکاسی از لباس برای کسب و کار ها

 

برخی از اساسی ترین مزایای عکاسی حرفه ای از لباس جهت استفاده در فروشگاه های اینترنتی شامل موارد زیر می شود:

 • برجسته سازی برند
 • ایجاد تعامل مثبت و اثربخش با مخاطب در شبکه های اجتماعی
 • بهترین راه برای ارسال پیام به مخاطب (تصویر همیشه ارتباط مستحکم تری برقرار می کند.)
 • تاثیر مستقیم در میزان فروش و بهره وری بیشتر
 • تبدیل مخاطب به رسانه از طریق اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

عکاسی از لباس برای کجا استفاده میشود؟

عکاسی از لباس برای اینستاگرام

اهمیت گسترش شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام به حدی شده است که بسیاری از مشاغل بخصوص پوشاک، فروش اصلی خود را از این طریق کسب می کنند. استفاده از خدمات عکاسی لباس در به تصویر کشیدن کیفیتی که ارائه می دهید بسیار مهم است. در فضای آنلاین، مشتری نه می تواند دست به لباس بزند و نه آن را به تن کند. بنابراین برای افزایش تعامل بین خود و مصرف کننده، بهترین کار استفاده از خدمات حرفه ای عکاسی از لباس است.

برند های گوناگون پوشاک هم در صفحات رسمی خود در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، نیاز دارند تا با استفاده از تصاویر جذاب، قلب مخاطب را به دست آورند و با افزایش لایک و کامنت، حضور خود را در شبکه های اجتماعی تثبیت کنند.

عکاسی از لباس برای سایت

استفده از توضیحات متنی هر چقدر هم زیبا باشد و داستان گویی شما برای فروش، به هر میزان قدرتمند باشد، باز هم طبیعت انسان مشاهده تصاویر و مقایسه آن ها با هم است.

اگر وبسایت برند های پوشاک را دیده باشید، پر است از ایده های زیبای عکاسی لباس که شما را به خرید از برند مورد نظر دعوت می کند. برای برند های پوشاک بر اساس نوع شخصیت برند (مانند هاکوپیان که آن را می توان به عنوان مردی سالخورده و شیک معرفی کرد.) عکاسی از لباس با مانکن و بدون مانکن صورت می گیرد.

البته باید در نظر داشت همچنان عکاسی صنعتی از پوشاک (با بک گراند سفید) برای صفحات محصول در سایت مهم و الزامی است.

آموزش عکاسی حرفه ای از لباس

برای تصویر برداری حرفه ای از لباس، هم می توان به استودیو های حرفه ای اعتماد کرد و هم می توان با یادگیری نکات و داشتن تجهیزات لازم، این کار را انجام داد.

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از لباس

تجهیزاتی که برای عکاسی لباس در نظر دارید، بسته به نیاز و بودجه شما تعریف می شود. طبیعی است هر میزان به سمت فناوری پیشرفته تر و کیفیت بالاتر پیش می رویم، قیمت تجهیزات هم گران تر می شود.

دوربین

تجهیزات عکاسی از لباس: دوربین

برای عکس برداری از لباس برای پیج اینستاگرام یا وبسایت فروشگاهی خود حتما نیاز به خرید دوربین های گران قیمت DSLR ندارید. اگر دوربین گوشی هوشمند شما توانایی گرفتن عکس های با کیفیت را دارد و بودجه چندانی برای خرید یک دوربین عکاسی حرفه ای ندارید، می توانید از گوشی همراه خود استفاده کنید؛ هر چند که تصویربرداری با دوربین های حرفه ای استودیویی کیفیت بسیار بالاتری دارد.

سه پایه

سه پایه تجهیزات عکاسی

سه پایه مکان ایجاد لرزش در عکس برداری را از بین می برد. برای همه ما اتفاق افتاده که به هنگام عکاسی، لرزش دست باعث تار شدن تصویر شده است. استفاده از سه پایه برای عکاسی لباس چه با تلفن همراه و چه با دوربین حرفه ای بسیار مهم است.

منبع روشنایی در عکاسی لباس

منبع روشنایی در عکاسی لباس

روشنایی برای نشان دادن بافت لباس و ترکیب رنگ ها در عکاسی پوشاک جزو مهم ترین آیتم هاست. سعی کنید به هنگام عکاسی، محل تصویربرداری از نور کافی طبیعی برخوردار باشد. اگر داخل استودیو تصویربرداری می کنید، از محصولات نوردهی مصنوعی مانند سافت باکس (بهترین) و یا رینگ لایت می توانید استفاده کنید.

نکته ای که مهم است به آن توجه کنید این است که سرگرم خرید کیت های متنوع نورپردازی نشوید! بخصوص در ابتدای کار نیاز چندانی به رفلکتور و نور LED ندارید.

تخته فوم (فوم برد)

فوم برد در عکاسی

معمولا برای ایجاد یک تصویر خوب در عکاسی لباس، تخته فوم نقش اساسی را ایفا می کند. در هر محیطی و با هر نوری وقتی عکاسی کنید، همیشه یک سمت محصول سایه می افتد و با استفاده از تخته فوم، جلوی بازتاب نور و ایجاد سایه را می گیرید. اگر هم می خواهید روی میز از لباس عکس بگیرید، استفاده از گیره برای جلوگیری از جابجایی می تواند کمک کننده باشد.

بک گراند و فون عکاسی

بک گراند عکاسی

استفاده از بک گراند و فون عکاسی با انواع بک دراپ (پس زمینه) می تواند در عکس برداری از لباس با مدل و مانکن بسیار جذاب باشد. البته همانطور که می دانیم استفاده از فون عکاسی معمولا در استودیو های حرفه ای عکس برداری معمول است.

مانکن یا مدل

استفاده از مانکن در عکاسی لباس

استفاده از مانکن در عکاسی لباس روح انسانی را در تصویر القا می کند. مانکن های حرفه ای قیمت های بالایی دارند اما شما می توانید از دوستان و آشنایان خود برای مانکن شدن لباس ها استفاده کنید. در عکاسی صنعتی با دیزاین هم می توانید با چینش درست لباس ها در کنار هم، از بالا و زاویه قائم تصویر برداری کنید.

7 گام تا درج تصویر در فروشگاه آنلاین خود

 1. لباس های به صف!

لباس های به صف!

لباس ها را از هر گونه آلودگی پاک کنید و در ظاهر، پوشاک نباید حتی یک چروکیدگی داشته باشد. سعی کنید با استفاده از اتو بخار به رفع چین و چروک های لباس بپردازید و فراموش نکنید همه عیوب با فتوشاپ قابل ترمیم نیست و از طرفی ویرایش بیش از حد، کیفیت تصویر را از بین می برد.

 1. آماده سازی تجهیزات

اماده سازی تجهیزات در عکاسی

با استفاده از آیتم هایی که در بخش قبل گفتیم مانند سه پایه، دوربین، سافت باکس، مانکن و … استودیوی خود را در اتاقی بسازید. در مورد مکان هم حتما فضا را طوری انتخاب کنید که بهم ریختگی و کثیفی در آن وجود نداشته باشد.

برخی نکات مهم:

 • استفاده از پس زمینه سفید و خاکستری باعث جلوگیری از حواس پرتی مخاطب می شود.
 • اگر از فون عکاسی استفاده می کنید، انتهای رول را روی زمین بکشید و با چسب محکم کنید تا چروک در بک گراند ایجاد نشود.
 • لباس را روی یک مانکن درست در وسط پس زمینه قرار دهید.
 • برای نگهداشتن دوربین سر جای خود حتما از سه پایه مناسب استفاده کنید.
 • در اکثر مواقع دوربین برای گرفتن زوایای مختلف ثابت است و صرفا محصول را حرکت می دهیم.
 
 1. موقعیت نورپردازی بسیار مهم است!

موقعیت نورپردازی در عکاسی لباس

نور طبیعی ممکن است در طول روز کم یا زیاد شود اما داشتن تجهیزاتی مانند سافت باکس به شما قدرت کنترل نور عکاسی را می دهد. بهترین نورپردازی قرار دادن سافت باکس در زاویه 45 درجه محصول است. سوژه را حتما از پس زمینه کمی دور کنید تا سایه آن روی پس زمینه نیفتد.

سرعت شاتر را روی 200/1 یا کمتر تنظیم و دیافراگم را روی f-11 یا بالاتر ست کنید. بعد از آن برای بهتر شدن تصاویر چند عکس آزمایشی بگیرید و با تغییر نوردهی و فوکوس، بهترین موقعیت را پیدا کنید.

 1. استایل عکاسی محصول

برای متفاوت کردن فرم تصاویر، چهار استایل داریم:

مدل

استفاده از مدل استایل عکاسی

استفاده از مدل بخصوص در عکاسی محصولاتی مانند لباس بشدت توصیه می شود چراکه به مشتری در برقراری ارتباط بهتر با محصول کمک می کند.

مانکن

مانکن

مانکن ها مقرون به صرفه و در دسترس هستند. بسیاری از برند های لباس برای تولید تصاویر صنعتی از پوشاک خود، از تکنیک مانکن نامرئی استفاده می کنند و شما هم می توانید با یادگیری این تکنیک تصویر مانکن را از محصول خود جدا کنید.

مسطح (تاپ ویو یا Flat lay)

عکاسی flat lay لباس

اصطلاح flat lay به تصویربرداری قائم (90 درجه) از بالا به محصول اشاره دارد. با استفاده از این استایل عکاسی می توانیم بدون صرف هزینه برای مدل و مانکن، تصاویر زیبایی از البسه در ترکیب با هم بگیریم. اغلب از استایل مسطح برای شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام استفاده می شود اما می توان از این تصاویر در بنر ها و اسلادشو های سایت هم استفاده کنید.

ایده عکاسی مسطح از پوشاک برای لباس های ست، تی شرت، شلوار جین، جوراب و … جذاب است.

لباس آویزان (چوب رختی)

عکاسی چوب رختی لباس

این ایده بسیار ارزان قیمت تمام می شود و شامل آویزان کردن لباس از چوب رختی در پس زمینه سفید و گرفتن شات عکس از آن است.

 1. تنظیمات دوربین عکاسی

تنظیمات دوربین در عکاسی

اگر تنظیمات دوربین شما درست نباشد، خود گلن نول (بنیان گذار فتوشاپ) هم کاری نمی تواند برای بهبود کیفیت تصاویر بکند. قبل از شروع عکاسی از تنظیم بودن دیافراگم، ISO و تراز سفیدی (وایت بالانس) دوربین خود مطمئن شوید.

ISO

میزان ISO دوربین در تصویر برداری از محصول نباید بالاتر از 600 برود. با بالاتر رفتن این عدد تصاویر اصطلاحا قدیمی می شوند. با استفاده سه پایه میزان ISO را حدود 100 تا 200 قرار دهید تا وضعیت مطلوبی برای عکاسی داشته باشید.

دیافراگم

دیافراگم روی دوربین های دیجیتال به نام F، میزان فوکوس را کنترل می کند. هر میزان دیافراگم بزرگ تر باشد، حجم بزرگ تری از منظره در فوکوس کامل خواهد بود. f دوربین خود را بالای f-11 قرار دهید تا جنبه های بیشتری از جزئیات محصول را داخل تصویر بیاورید.

وایت بالانس (تراز سفیدی)

منابع نوری متنوعی مانند نور LED، نور خورشید، فلورسنت و تنگستن وجود دارد که هر کدام دمای رنگی مختص خود را دارند. شما برای راحتی می توانید با استفاده از تنظیم وایت بالانس دوربین خود یا قرار دادن آن به حالت Auto تراز سفیدی تصاویر را تنظیم کنید.

 1. دکمه شات را بفشارید!

در آخر بعد از چینش استایل مورد نظر و نورپردازی درست، دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید تا فوکوس مناسبی روی اجزای لباس انجام شود و بعد از آن عکس را بگیرید. بعد از چند بار بازبینی تصاویر بطور غریزی بهترین حالت عکس و نوردهی را خواهید یافت. در تمامی زوایا و جزئیات از لباس عکس بگیرید تا دستتان در انتخاب تصاویر نهایی باز باشد.

 1. نهایی سازی تصویر

ادیت نهایی تصویر بعد از عکس برداری در برنامه های ادیت تصویر مانند فتوشاپ صورت می گیرد. اگر تخصص کافی در این زمینه ندارید، می توانید به راحتی فایل تصاویر را برای ادیت نهایی به یک فرد حرفه ای بسپارید. توجه داشته باشید که نوع تصویر برداری و ادیت برای بنر سایت، محصولات سایت و پیج اینستاگرام با هم تفاوت است.

انواع عکاسی تبلیغاتی از لباس زنانه

عکاسی تبلیغاتی از روسری

روسری و شال یکی از پرطرفدار ترین انواع لباس زنانه هستند که عکاسی از آن ها نیز هم توسط مدل و هم بصورت مسطح قابلیت انجام دارد. برخی از ایده های عکاسی تبلیغاتی از روسری را می توانید در زیر مشاهده نمایید:

عکاسی تبلیغاتی از مانتو

برای مانتو اما قضیه کمی متفاوت است. پوشیدن یا تن زدن مانتو توسط مدل، عامل مهمی در تصمیم گیری به خرید مانتو بصورت اینترنتی است. تصاویر زیر برخی ایده هایی برای عکاسی تبلیغاتی مانتو است:

عکاسی از شلوار و جوراب

شلوار و جوراب اما جزو راحت ترین پوشاک زنانه برای عکاسی هستند. استفاده از استایل مسطح (دید از بالا) برای شلوار، جوراب، دستکش و … هم بسیار جذاب است و هم مقرون به صرفه. برخی از این تصاویر را در زیر می توانیم مشاهده کنیم:

عکاسی حرفه ای از لباس در استودیو تخصصی ایران وب لایف

ایران وب لایف با تیم حرفه ای عکاسی و طراحی، آماده پذیرش پروژه های تخصصی عکاسی از مزون، لباس و انواع اکسسوری است.

مشاوره رایگان

تلفن تماس:
021-86047486

اینستاگرام

مشاهده نمونه کار های
عکاسی

واتس آپ

ارسال پیام در
واتس آپ

ارسال در خواست مشاوره

به درخواست های ارسالی شما در کوتاه ترین زمان ممکن رسیدگی خواهد شد.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *