آرکتایپ دلقک چیست

آرکتایپ دلقک (شوخ طبع)

زمان خواندن این مطلب 16 دقیقه

شخصیت دلقک یا جوکر ما را بیشتر به سمت سرگرمی و تفریح می برد و کهن الگوی شوخ طبع نیز دقیقا با همین لحن صدا شروع به عرض اندام می کند.

همانطور که در مقاله 12 کهن الگوی یونگ بررسی کردیم، هیچ گاه تمام مشتریان به سمت یک یا دو آرکتایپ مانند حاکم یا خردمند تمایل پیدا نمی کنند. در حقیقت بر خلاف اسم شاید گمراه کننده دلقک یا شوخ طبع، برند هایی با این آرکتایپ، دل بسیاری از مشتریان را می ربایند.

آرکتایپ برند دلقک چیست؟

شخصیت برند دلقک - شوخ طبع

در ظاهر آرکتایپ دلقک مترادف با کلمه شوخ طبعی و فکاهی گو است اما باید بدانیم که این مورد صرفا یکی از جنبه های کلیدی کهن الگوی Jester می باشد. در اصل تفاوت عمده این کهن الگو با 11 مورد دیگر، تفاوت در زاویه دید او نسبت به مسائل و توانایی قالب بندی مجدد مفاهیم است که هیچ آرکتایپی مانند دلقک نمی تواند با این ظرافت ابعاد مختلف هر چیزی را به ما نشان دهد.

در این کهن الگو، همه چیز در مورد تفریح و در لحظه زندگی کردن است. از جمله شعار هایی که برای این آرکتایپ می توان استفاده کرد شامل مواردی مانند

“تو فقط یکبار زندگی می کنی” یا “اگر نمی توانم برقصم، من جزوی از انقلاب نمی خواهم باشم!” یا “از زندگی کوتاهی که داریم باید استفاده کنیم” می باشد.

شخصیت شوخ طبع در لحظه زندگی می کند و سعی دارد شما را هم همراه خود کند. او بدون محدودیت زندگی می کند و اعتماد به نفس بالایی دارد. اضطراب را کنار بگذارید، از لاک خود در بیایید و لحظات خوبی را در کنار شخصیت شوخ طبع تجربه کنید.

دلقک بر خلاف شخصیت شورشی که برای دگرگون کردن مسائل دنیا حاضر و آماده است، شما را به زندگی کردنی بی دردسر، همراه با لذت و خنده هایی از ته دل دعوت می کند.

ویژگی های برند شوخ طبع

اگر بخواهیم نگاهی به اصلی ترین ویژگی های آرکتایپ برند شوخ طبع بیاندازیم، موارد زیر پر رنگ تر از بقیه هستند:

 • مشتاق
 • سرگرم کننده
 • خوشبختی
 • لذت بردن از زندگی
 • مثبت نگری
 • نگاه کردن با زاویه دید متفاوت
 • کنایه زدن
 • داشتن ابتکار عمل

رنگ های این کهن الگو

اگر بخواهیم به چند رنگ شاخص که معمولا برای شخصیت برند دلقک مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ قرمز صورتی

RGB (191,3,90)

#BF035A

 • رنگ سرخابی

RGB (215,3,121)

#D70379

 • رنگ نارنجی تیره

RGB (243,101,35)

#F36523

 • رنگ زرد

RGB (254,242,0)

#FEF200

برند های مطرح با آرکتایپ دلقک

 1. ام اند ام (M&M’s)

برند شکلات و اسمارتیز ام اند ام نمونه بارزی از شخصیت دلقک در میان برند هاست.

شخصیت های فان این برند با شعار بامزه one for all and all for fun (یکی برای همه، همه برای سرگرمی) همواره در تبلیغات و شعار های خود ما را می خندانند و طعم شیرینی را به زندگی می دهند. برند M&M’s با گنجاندن طنز در کاراکترهای تبلیغاتی خود توانست چیزی ناسالم مانند اسمارتیز، آبنبات و شکلات شیرین را به ما بدهد!

آرکتایپ برند ام اند ام
آرکتایپ برند اولد اسپایس
 1. اولد اسپایس (Old Spice)

شاید ما در ایران اطلاع خاصی از محصولات old spice نداشته باشیم اما این برند یکی از مطرح ترین خط تولید های محصولات بهداشتی برای مردان در جهان است. استفاده از کمدین های مطرح و طرح های تبلیغاتی شوخی محور توسط این برند باعث شده که طی سالیان متمادی، یکی از برند های مطرح و محبوب آمریکایی باشد.

 1. اسکیتلز (Skittles)

اسکیتلز نیز مانند ام اند ام کارخانه شکلات و آبنبات سازی می باشد که برای برندینگ خود، از کهن الگوی دلقک استفاده کرده است. هدف Skittles این است که مشتریان خود را خوشحال کند و آنها را به بی خیالی و سرگرمی در دنیای رنگ، سرگرمی و شیطنت خود تشویق کند. شعار این برند نیز تجسم این کهن الگوست: “رنگین کمان را مزه کن!”

آرکتایپ برند اسکیتلز
آرکتایپ سایت آنیون
 1. وبسایت خبری The Onion

“بهترین منبع برای مطالعه اخبار آمریکا!” این شعار وبسایت خبری the onion است که با مبنای طنز اخبار مربوط به سیاسیون، اقتصاد، جامعه و … را منعکس می کند. این خبرگزاری در حالی که سعی می کند نگرانی خود را از اوضاع جهان نشان دهد، از اظهار نظر کنایه آمیز در مورد هیچ خبری، هراس ندارد.

 1. پپسی (Pepsi)

بر خلاف کوکاکولا، همه پپسی را به عنوان برندی سرگرم کننده و شوخ طبع می شناسند. شعار “بیش از 100 سال سرگرمی و طراوت”، مشخص می کند که پپسی در فضای کهن الگوی دلقک تنفس می کند. در حالی که کوکاکولا در مورد شادی (کهن الگوی بی گناه) صحبت می کند، پپسی به دنبال سرگرمی است.

آرکتایپ پپسی
آرکتایپ برند بن اند جری
 1. بستنی بن و جری (Ben & Jerry’s)

صلح، عشق و بستنی! از دیدگاه این برند مطرح بستنی در جهان، زندگی باید سراسر سرگرم کننده و شیرین، دقیقا مانند طعم بستنی های آن باشد. نامگذاری این برند روی مدل های مختلف بستنی نیز جالب توجه است: بوووم شکلات، کافی کافی، BuzzBuzzBuzz و …

تبلیغات این برند معمولا به بزرگسالان می گوید برای 1 دقیقه هم که شده، همه چیز را کنار بگذارید و روز خود را با شیرینی بستنی آغاز کنید.

سطوح استفاده از آرکی تایپ دلقک

هر کدام از 12 کهن الگو و آرکتایپ، دارای سطوحی هستند که سطح آخر از همه بالغ تر و توسعه یافته تر می باشد:

 • سطح 1: سطح ابتدایی این کهن الگو بیشتر علاقه به بازی و سرگرمی دارد.
 • سطح 2: شوخی های باهوش و ظریف به همراه تمایل به تفکر در کنار کنایه.
 • سطح 3: سطح بالایی این آرکی تایپ، می گوید که زندگی صرفاً برای تفریح ​​است و باید در هر لحظه به بهترین شکل زندگی کرد.

شخصیت برند شما کدام است؟ 12 کهن الگوی یونگ

اشتباهات رایج آرکتایپ برند

همانطور که در ابتدای امر اشاره کردیم، اگر مخاطبین هدف شما بیشتر به دنبال امنیت و اعتماد باشند، این شرایط در حوزه کهن الگوی دلقک نیست. همچنین اگر ردی از عنصر جدی بودن در برند شما پدیدار می شود، ترجیحا به سراغ 11 آرکی تایپ دیگر بروید. شما می توانید به راحتی و با پاسخ دادن به تست آرکتایپ برند، متناسب ترین کهن الگو را برای شرکت خود انتخاب کنید:

5/5 - (4 امتیاز)

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *