آرکتایپ برند خالق چیست

آرکتایپ برند خالق

زمان خواندن این مطلب 16 دقیقه

اینجا همه چیز در مورد آفرینش است! برند هایی که با خلاقیت، متفاوت فکر کردن، نوآوری، تفکر خارج از چهارچوب و خیال پردازی ارزش آفرین شناخته می شوند، در دسته بندی آرکتایپ خالق قرار می گیرند.

آرکتایپ خالق تخیل و تحلیل خود را از چهارچوب های حاضر جامعه فراتر می بیند و به دنبال ترویج الگوی خالق در تمام ابعاد زندگی انسان هاست. ماهیت این کهن الگو بیانگر یک نکته است: اگر بتوانی تصور کنی، قطعا آن را می توانی ایجاد کنی! در این مقاله صحبت از آفرینش و خلاقیت بیش از هر چیزی است و این بزرگترین نقطه قوت این کهن الگوست: خلقت.

آرکتایپ برند خالق چیست؟

کهن الگوی خالق - آفریننده

آرکتایپ خالق با به وجود آوردن چیز هایی که از قبل در دنیا وجود نداشته اند، ایده های جدیدی به جهان و ساختاری که باید پیدا کند، می دهد. برند هایی که تحت لوای کهن الگوی خالق هستند معمولا از فرایند خلقت و آنچه انجام می دهند حس رضایت و غرور زیادی دارند. شخصیت های خالق به آزادی عمل اعتقاد دارند و قصد ندارند زیر بار کنترل یا سانسور جامعه بروند.

برای یک خالق هیچ محدودیتی جهت یادگیری و ایجاد نوآوری وجود ندارد. آرکتایپ خالق چشم اندازی ترسیم می کند و از هیچ تلاشی برای رسیدن به آن فروگذاری نخواهد کرد.

ویژگی های برند خالق

برخی از اصلی ترین ویژگی های شخصیت خالق عبارتند از:

 • خلاقیت و نوآوری
 • تفکر خارج از چهارچوب
 • آمادگی برای تغییر
 • اصالت
 • خیال پردازی و ایجاد چشم انداز
 • توانا و معتبر در انجام کار ها
 • ایجاد حس امنیت
 • قابل اعتماد بودن

رنگ های کهن الگو خالق

اگر بخواهیم به چند رنگ شاخص که معمولا برای شخصیت برند خالق (آفریننده) مورد استفاده قرار می گیرند اشاره کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ نارنجی

RGB (241,87,45)

#F1572D

 • رنگ بنفش

RGB (101,73,158)

#65499E

 • خردلی روشن

RGB (251,174,63)

#FBAE3F

 • رنگ شیری

RGB (229,223,205)

#E5DFCD

برند های مطرح با آرکتایپ خالق

 1. ادوبی (Adobe)

در کنار هم، تغییر ایجاد می کنیم. این شعار شرکت ادوبی است که به حق یکی از برند های مطرح آرکتایپ خالق به شمار می رود. برنامه های شاهکار این شرکت مانند فتوشاپ، ایلستریتور، پریمیر و … نه تنها هر کدام کاربردی و خلاقانه هستند، بلکه در نوع خود منحصر به فرد و پیشتاز می باشند.

آرکتایپ برند ادوبی
آرکتایپ برند یوتیوب
 1. یوتیوب (YouTube)

اگر صحبت از آفرینش باشد، قطعا تولید محتوا و بزرگترین پلتفرم تولید محتوای جهان که برای هر فردی چیزی برای آموزش، سرگرمی و … دارد، این آرکتایپ را معنا کرده است. یوتیوب با شعار Broadcast Yourself به خلقت معنا بخشیده و تماما به دنبال ایجاد آزادی و بیان نامحدود برای خلق ایده های جدید است.

 1. لگو (LEGO)

احتمالا شما نیز تصاویر حیرت آوری از ساخت پل، خودرو و اجسام غول پیکر از اسباب بازی معروف Lego را دیده اید. برند لگو به دلیل منحصر به فرد بودن و امکان ایجاد خلاقیت نامحدود، سالیان سال به عنوان برندی مطرح دوام آورده است. با لگو می توانید بر اساس ایده و نوآوری خود چیز هایی بسازید که دیگران را به حیرت وادارید، چیز هایی با ارزش بسازید یا صرفا برای سرگرمی خلق کنید.

آرکتایپ برند لگو
آرکتایپ برند نینتندو
 1. نینتندو (Nintendo)

گیمر های حرفه ای حتما جایی برای کنسول نینتندو گوشه دل خود گذاشته اند. نینتندو با خلق بازی های مشهور و انحصاری مانند سوپر ماریو، کربی، پوکمون و … به همراه ویژگی هایی مانند VR که برای اولین بار در این کنسول تعبیه شدند، یکی از برند های خالق و چراغ راه نوآوری در صنعت بازی های ویدئویی است. با این کنسول ژاپنی، با افتخار بازی کن!

 1. پیکسار (PiXAR)

Cars، کارخانه هیولاها، داستان اسباب بازی ها، شگفت انگیزان، بالا، در جستجوی نمو و راتاتویل، اگر حتی یکی از این انیمیشن های محشر را هم دیده باشید، احتمالا در ابتدای آن، علامت مشهور چراغ مطالعه ای که به جای حرف i برند PiXAR قرار می گیرد را دیده اید. پیکسار با خلق این انیمیشن های فوق العاده به کودکی و بزرگسالی ما رنگ می بخشد و می گوید که زندگی آن قدر ها هم خشن و ناراحت کننده نیست.

شعار این برند نیز جالب و خلاقانه است: از مکیدن تا نمکیدن!

From Suck to Nonsuck

آرکتایپ برند پیکسار
آرکتایپ برند تسلا
 1. تسلا (Tesla Motors)

تسلا را شاید بتوان جزو آرکتایپ حاکم و لوکس به شمار آورد اما مهم است بدانیم که خلاقیت و نوآوری هایی که در ماشین های این برند اجرا می شود، آن را در زمره آرکتایپ خالق قرار می دهد. اگر بخواهیم مثال از یک برند که تجلی خالق در میان شرکت های خودروسازی است بزنیم، قطعا آن برند، تسلا موتورز می باشد.

سطوح استفاده از آرکی تایپ آفریننده

هر کدام از 12 کهن الگو و آرکتایپ، دارای سطوحی هستند که سطح آخر از همه بالغ تر و توسعه یافته تر می باشد:

 • سطح 1: در سطح ابتدایی این آرکتایپ، برند به خلاقیت بیش از آفرینش اهمیت می دهد و ممکن است چیزی را در تقلید از دیگران برای بهبود به کار ببرد.
 • سطح 2: این سطح از آرکتایپ برند، برای اعتبار خود بیشتر از خلاقیت دیگران به نوآوری خود اهمیت می دهد.
 • سطح 3: کهن الگوی خالق در بالاترین سطح خود، نوآوری را به بهترین بیان ترویج می کند.

شخصیت برند شما کدام است؟ 12 کهن الگوی یونگ

اشتباهات رایج آرکتایپ برند

چه برند خود را به عنوان یک خالق ببینید یا عاشق، تعریف و استفاده از کهن الگو ها برای موفقیت برند شما حیاتی است. یک آرکی تایپ چهره انسانی را برای برندها به ارمغان می آورد. استفاده از آرکتایپ های برند به مخاطبان B2B و B2C شما نشان می‌دهد که شما فردی هستید که علاقه مند به معاشرت با او می باشند و پولی را که به سختی به دست آورده‌اند خرج دریافت ایده، خدمات یا محصولات شما کنند.

برای شروع تست آرکتایپ برند و مشاهده نتیجه به صورت رایگان از طریق لینک زیر اقدام کنید:

4.2/5 - (8 امتیاز)

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *