آرکتایپ برند یاغی چیست

آرکتایپ یاغی

زمان خواندن این مطلب 16 دقیقه

آرکتایپ برند یاغی، شورشی یا متمرد با دادن حس آزادی، سرپیچی از قوانین سنتی و روحیه انقلابی، برای مبارزه جهت تغییر آماده است. آیا کسب و کار شما با او همراه می شود؟

احتمالا انیمیشن گربه چکمه پوش را دیده اید، گربه ای یاغی که آرزوی دگرگونی اوضاع را دارد و از انحراف از هنجار ها نمی ترسد. آرکتایپ برند یاغی، قانون شکن یا متمرد حاضر است به خاطر ایجاد یک سیستم بهتر، اوضاع فعلی را بر هم زند و همواره روحیه تهاجمی دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا در کنار به بررسی کامل این کهن الگو بپردازیم.

آرکتایپ برند یاغی چیست؟

آرکی تایپ یاغی - شورشی

کهن الگوی یاغی به یک موضوع از اعماق وجود اعتقاد دارد: وضعیت عادی و بدون افت و خیز، مانند برکه ای ثابت است که بعد از مدتی به باتلاق تبدیل خواهد شد.

شعار اصلی این شخصیت کاملا بیانگر روحیه تمرد آن است:

“قوانین بوجود آمده اند تا زیر پا گذاشته شوند.”

آرکی تایپ شورشی متناسب با برند هایی است که به مشتریان جوان خود، اجازه بیان خواسته های نامتعارف را می دهد. مصرف کنندگان برند هایی با کهن الگوی یاغی مانند هارلی دیویدسون، بیشتر به دنبال ایجاد هیجان، استفاده از آزادی و سرپیچی از قوانین دست و پا گیر هستند.

ویژگی های برند شورشی – قانون شکن

از جمله ویژگی هایی که باعث ایجاد تمایز میان این کهن الگو با سایر آرکی تایپ ها شده است عبارتند از:

 • جسارت
 • سرکشی و سرپیچی از قوانین دست و پا گیر
 • مبارزه در راستای تغییر
 • استفاده از شور جوانی
 • نابودی قوانین ناکارآمد
 • روحیه انقلابی
 • استفاده صحیح از خشم
 • مخالفت با استبداد

رنگ های کهن الگو یاغی

اگر بخواهیم به چند رنگ شاخص که معمولا برای شخصیت برند قانونشکن مورد استفاده قرار می گیرند بپردازیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ قرمز روناسی

RGB (57,181,255)

#39B5FF

 • رنگ مشکی

RGB) 0,0,0)

#000000

 • رنگ نارنجی روشن

RGB (241,147,25)

#F19319

 • رنگ طوسی روشن

RGB (206,206,206)

#CECECE

برند های مطرح با آرکتایپ متمرد – یاغی

 1. هارلی دیویدسون (Harley Davidson)

شاید بتوان گفت که شرکت موتور سیکلت سازی هارلی دیویدسون، مشهور ترین برند با آرکتایپ یاغی است. Screw it. Let’s ride یا به عبارتی ولش کن، بزن بریم، کاملا منطبق با مسیر خارج از قوانین دست و پا گیر کهن الگوی متمرد هارلی دیویدسون است.

آرکتایپ برند هارلی دیویدسون
آرکتایپ برند دیزل
 1. دیزل (Diesel)

شاید به خاطر بیاورید که تا مدت ها پوشش شلوار لی و جین در صدا و سیمای میلی، مدارس و حتی ادارات ممنوع بود! با توجه به این توصیفات، برند دیزل که یکی از مطرح ترین شرکت های تولید پوشاک جین و لی در دنیاست، به جز انتخاب آرکی تایپ قانون شکن چاره ای ندارد!

 1. اوبر (Uber)

اوبر را می توان نسخه جهانی اسنپ و تپسی دانست که به پلتفرمی پیشرو در صنعت حمل و نقل تبدیل شده است. از شعار برند اوبر “آنطور که می خواهی حرکت کن” می توان به جز آرکتایپ خالق، به کهن الگوی یاغی رسید.

آرکتایپ برند اوبر
آرکتایپ برند پی پال
 1. پی پل (PayPal)

پی پل سیستم پرداخت آنلاینی است که در تمام جهان افراد را قادر می سازد که به جای استفاده از پول نقدی، مبالغ را به صوت الکترونیکی جا به جا کنند. اگر ماهیت وجودی و شعار برند PayPal را بررسی کنید، متوجه بر هم زدن قوانین دست و پا گیر توسط این برند خواهید شد.

 1. بیت کوین (Bitcoin)

اگر از لقب “ملکه سکه ها” که توسط کارشناس فوق اقتصادی تلویزیون به بیت کوین داده شد بگذریم، می توان بیت کوین را شکل کاملا نامتعارف و غیر متمرکزی از پول نامید. جسارت، آزادی و رهایی از قوانین دولتی، مواردی می باشد که شخصیت بیت کوین را به شکل Rebel یا یاغی ساخته است.

آرکتایپ برند بیت کوین

سطوح استفاده از آرکی تایپ یاغی

اشتباهات رایج آرکتایپ برند

هر کدام از 12 کهن الگو و آرکتایپ، دارای سطوحی هستند که سطح آخر از همه بالغ تر و توسعه یافته تر می باشد:

 1. سطح اول: وصله ناجور و دور شدن از جامعه متعارف
 2. سطح دوم: بروز رفتار های ناهنجار اما ترغیب کننده
 3. سطح سوم: تلاش برای انقلاب و دگرگونی

شخصیت برند شما کدام است؟ 12 کهن الگوی یونگ

شخصیت یاغی همواره بخشی از ناخودآگاه ما را به خود اختصاص داده است، چه برای افراد شجاع و آزادی خواه چه برای آن هایی که بسیار محافظه کار هستند، مشاهده آرکتایپ قانون شکن لذت بخش می باشد. برای بدست آوردن آنچه شخصیت و آرکتایپ برند می دانند، بهترین کار پاسخ دادن به تست کهن الگوی برند و تحلیل نتایج آن است:

4.8/5 - (5 امتیاز)

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *