آرکتایپ همه پسند چیست

آرکتایپ برند همه پسند

زمان خواندن این مطلب 16 دقیقه

برای اینکه با شخصیت جالب آرکتایپ برند همه پسند آشنا شویم، بهتر است ابتدا از در همدلی و ارتباط صمیمی با او وارد شویم. در این مقاله به بررسی کامل این کهن الگو می پردازیم، با ما همراه باشید.

ساده بودن چه ایرادی دارد که تمامی آرکتایپ ها به دنبال دگرگونی جهان، جادو و جمبل یا جنگیدن هستند؟ آرکتایپ همه پسند بی آلایش است و همه از کنار او بودن لذت می برند چراکه آن ها را مجبور به انجام کاری نمی کند. در موقعیت های سخت و برای حل مشکلات، شخصیت همه پسند در کنار شما قرار می گیرد و تصمیمان شما حمایت می کند.

آرکتایپ برند همه پسند چیست؟

آرکتایپ همه پسند - عامه پسند

اگر بخواهیم تمام خواسته و ویژن آرکتایپ همه پسند را بیان کنیم، هیچ کلمه ای به اندازه حس تعلق داشتن، نمی تواند حس شخصیت همه پسند را منتقل کند. برای این کهن الگو همه با هر میزان علم یا ثروت در یک جایگاه انسانی قرار دارند. اگر بخواهیم شخصیت همه پسند را به یک فرد تعبیر کنیم، می توان مدیر عاملی را در نظر گرفت که با یک کفش کتانی، شلوار لی ساده و تیشرت سرکار حاضر می شود.

این مدیر عامل دقیقا آنچیزی را که این آرکتایپ می خواهد دارد؛ ساده زیستی!

ویژگی های برند همه پسند

از جمله ویژگی هایی که باعث ایجاد تمایز میان این کهن الگو با سایر آرکی تایپ ها شده است عبارتند از:

 • برابری همه
 • تعلق داشتن
 • احترام به همه و نوع دوستی
 • متواضع و همدل
 • ارتباط موثر با دیگران

رنگ های کهن الگوی همه پسند

اگر بخواهیم به چند رنگ شاخص که معمولا برای شخصیت برند همه پسند مورد استفاده قرار می گیرند بپردازیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ زرد

RGB (255,221,50)

#FFDD32

 • رنگ سبز آبی

RGB) 22,110,116)

#166E74

 • رنگ نوک مدادی

RGB (79,77,74)

#4F4D4A

 • رنگ شیری

RGB (240,234,222)

#F0EADE

برند های مطرح با آرکتایپ همه پسند

 1. ایکه‌آ (IKEA)

IKEA شرکت سوئدی است که لوازم خانگی را به روشی شاید کمی غیر معمول به فروش می رساند. برای مقرون به صرفه کردن پروسه تولید، اکثر محصولات برند ایکه آ توسط خود مشتریان سرهم و اسمبل می شود. این برند حتی جای خود را در مباحث روانشناسی نیز باز کرده و اثری به نام ایکه آ وجود دارد به این معنی است که مردم برای وسایلی که در ساخت آنها زحمت کشیده‌اند، ارزش بیشتری قائل می‌شوند.

شعار برند ایکه آ “بهبود زندگی روزمره” کاملا بیانگر شخصیت همه پسند این برند است.

آرکتایپ برند آی کیا
آرکتایپ برند والمارت
 1. والمارت (Walmart)

والمارت جزو اولین هایپرمارکت های عظیمی بود که در ابتدای دهه 60 میلادی تاسیس شد و با شعار “پس انداز بیشتر، زندگی بهتر” راه حلی برای تامین نیاز های روزمره با قیمت های مقرون به صرفه ارائه داد.

 1. ای‌بی (eBay)

اگر دیوار را بشناسید، احتمالا باید با نسخه جهانی آن نیز آشنا شوید. برند eBay با شعار متصل کردن خریداران و فروشندگان در سراسر جهان، پلتفرمی را عرضه کرده که در آن به راحتی می توانید کالای خود را بفروشید یا چیزی که می خواهید را بخرید.

آرکتایپ برند ebay
آرکتایپ برند kfc
 1. کی اف سی (KFC)

شاید در ایران نتوانید طعم مرغ سوخاری برند KFC را حس کنید اما کی اف سی به جای اینکه شما را تشویق به دگرگونی جهان بکند، می گوید که “بهترین خودت باش، تفاوت ایجاد کن و مهم تر از همه خوش بگذرون!”

 1. گپ اینکورپوریتد (GAP)

گپ برند پوشاک آمریکایی است که احتمالا نام آن را شنیده باشید. گپ به وضوح مهم ترین ویژگی شخصیت برند همه پسند را رعایت کرده است: ارتباطات موثر با مشتریان!

آرکتایپ برند GAP

سطوح استفاده از آرکی تایپ همه پسند

اشتباهات رایج آرکتایپ برند

هر کدام از 12 کهن الگو و آرکتایپ، دارای سطوحی هستند که سطح آخر از همه بالغ تر و توسعه یافته تر می باشد:

 1. سطح اول: ارتباطات موثر با جامعه
 2. سطح دوم: خدمت و کمک رسانی برای ایجاد شادی و خوشی
 3. سطح سوم: ارتباط دهنده افراد در دنیا

شخصیت برند شما کدام است؟ 12 کهن الگوی یونگ

آرکتایپ برند همه پسند مانند آرکتایپ یاغی به دنبال دگرگونی دنیا یا مانند کهن الگوی جادوگر برای خلق لحظات رویایی برنامه ریزی نمی کند. در عوض با ارائه راه حل های مطمئن و مقرون به صرفه به دنبال شادی ماندگار و ارتباطات موثر است. اگر برند شما با فاکتور های مهم برای شخصیت همه پسند تعارض دارد، احتمالا آرکتایپ برند خود را به صورت صحیح باید بشناسید.

برای این کار بهترین روش، انجام تست آرکی تایپ برند و تحلیل آن است:

5/5 - (6 امتیاز)

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *