آرکتایپ برند جادوگر چیست

آرکتایپ برند جادوگر

زمان خواندن این مطلب 16 دقیقه

شعبده باز، جادوگر، ویچ یا هر چیزی که اسمش را بگذارید، قطعا همراهی با آرکتایپ برند جادوگر شما را پشیمان نخواهد کرد!

شاید آرکتایپ قهرمان شما را با ایجاد انگیزه و توصیه به تمرین، تشویق به فتح قله ها و پذیرش چالش ها کند اما اگر به دنبال غیرممکن ها هستید، کهن الگوی دیگری منتظر هنرنمایی است. آرکتایپ جادوگر خالق وضعیت هایی ناممکن است و با اینکه هیچگاه راز های خود را فاش نمی کند، همراهی با آن بسیار سرگرم کننده و البته آموزنده است.

آرکتایپ برند جادوگر چیست؟

آرکتایپ جادوگر - شعبده باز

مفهوم جادوگر مستقیما با تخیل انسان درگیر است و به عنوان نمادی برای تحول، نوآوری و هیجان عمل می کند. برند هایی با کهن الگوی شعبده باز متخصص ایجاد لحظات رویایی هستند که دیگران آن را غیر ممکن می دانند.

هدف شعبده باز کمک به مردم برای تغییر دنیای پیرامون خود، بهبود زندگی و ایجاد اتفاقات هیجان انگیز است. کهن الگوی جادوگر دارای توانایی منحصر به فردی برای تبدیل موقعیت های معمولی به تجربیات خارق العاده است. با همسو کردن استراتژی های برند با این کهن الگو، بازاریابان می توانند برای تمایز با رقبا، تبلیغات مسحور کننده ای به نمایش بگذارند.

اگر به نمایش آغازین برند والت دیزنی پیش از شروع فیلم دقت کرده باشید، کاملا متوجه کهن الگوی این برند می شوید.

ویژگی های برند شعبده باز

از جمله ویژگی هایی که باعث ایجاد تمایز میان این کهن الگو با سایر آرکی تایپ ها شده است عبارتند از:

 • رویاپردازی نامحدود
 • تبدیل رویا به واقعیت
 • متحول کننده
 • ایجاد چشم انداز و انگیزه
 • کاریزماتیک

رنگ های کهن الگو شعبده باز

اگر بخواهیم به چند رنگ شاخص که معمولا برای شخصیت برند جادوگر مورد استفاده قرار می گیرند بپردازیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ بنفش

RGB (102,46,142)

#662E8E

 • رنگ زرد قناری

RGB (246,233,2)

#F6E902

 • ارغوانی

RGB (188,81,152)

#BC5198

 • رنگ سبز آبی

RGB (73,131,139)

#49838B

برند های مطرح با آرکتایپ جادوگر

 1. والت دیزنی (Walt Disney)

هنگامی که به جادو در سینما فکر می کنیم، احتمالا اولین اسمی که به ذهن می آید، والت دیزنی با سابقه بسیار درخشان در به واقعیت درآوردن رویاهاست. از شخصیت محبوب میکی ماوس تا شیرشاه و سفید برفی، هنگامی که ویدئوی آغازین والت دیزنی پخش می شود، همه به دستان شعبده باز خیره می مانند.

آرکتایپ برند والت دیزنی
آرکتایپ برند سونی
 1. سونی (SONY)

“با قدرت خلاقیت و فناوری، دنیا را پر از حس خوب کنید.” این شعار، دیدگاه جالب سونی به آرکتایپ شعبده باز است. شرکت سونی چه با فیلم های جذاب چه با فناوری های شگفت انگیز تصویر برداری، همواره نقش موثری به عنوان کهن الگوی جادوگر دارد. 

Make. Believe

 1. آرایشی مک (MAC)

شاید بتوان برای برند های آرایشی، به جز کهن الگوی عاشق، مناسب ترین آرکتایپ را، آرکتایپ جادوگر دانست. همه سنین، همه نژاد ها و همه جنسیت ها شعار برند آرایشی مک است که با استفاده از میکآپ آرتیست های مشهور در تبلیغات خود، سعی در به تصویر کشیدن جادوی محصولات مک دارد.

آرکتایپ برند مک
آرکتایپ برند اسنیکرز
 1. اسنیکرز (Snickers)

حتما شکلات های اسنیکرز را خورده اید. شخصیت جادوگر را کاملا در تبلیغات این برند مشاهده می کنید؛ به طوری که حس دگرگونی با اسنیکرز را به شما می دهد، در صورتی که این محصول صرفا شکر، شکلات و چند دانه بادام زمینی است!

 1. آی بی ام (IBM)

IBM به دلیل تولید سیستم های کامپیوتری و راهکار های فناوری محور مشهور است. همانند آرکتایپ برند جادوگر، IBM نیز به اعتقاد دارد با علم و فناوری، می توان هر غیرممکنی را ممکن کرد.

آرکتایپ برند ibm

سطوح استفاده از آرکی تایپ جادوگر

اشتباهات رایج آرکتایپ برند

هر کدام از 12 کهن الگو و آرکتایپ، دارای سطوحی هستند که سطح آخر از همه بالغ تر و توسعه یافته تر می باشد:

 1. سطح اول: ایجاد لحظات جادویی، هر چند سطحی و کوتاه مدت
 2. سطح دوم: ایجاد تجربه یک جریان و غرق شدن در فضای رویایی
 3. سطح سوم: تجلی و تکامل رویاپردازی

شخصیت برند شما کدام است؟ 12 کهن الگوی یونگ

در سری مقالات آرکتایپ برند، به بررسی انواع کهن الگوی هایی پرداختیم که نقش اساسی در تعیین استراتژی هایی سازمانی و برندینگ می توانند ایفا کنند. اگر شک دارید که کهن الگوی مناسب شما، جادوگر است یا خیر، کافیست تست آرکتایپ برند بدهید:

4.8/5 - (25 امتیاز)

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *