محتوایی بنویسید که شما را در گوگل اول کند!! | راهنمای جامع و قدم به قدم |
سئو

محتوایی بنویسید که شما را در گوگل اول کند!! | راهنمای جامع و قدم به قدم |

در سری مقالات "سئو لایف" در کنار شما هستیم تا مرحله به مرحله با سئو کردن وبسایت خود به رتبه های اول گوگل پرواز کنید. در مقاله قبلی دلایل رتبه نگرفتن وبسایت را مورد بررسی قرار دادیم. در مطلب پیش رو قدم به قدم از شروع نگارش یک محتوا تا لحظه اقدام به سفارش (call to action) مخاطبان شما را مورد بررسی قرار دادیم. 
شاید خیلی از اوقات این سوال ذهن شما را درگیر کند که چگونه محتوایی بنویسم که دیده شود. اصلا محتوا های من کاربر پسند هست یا خیر؟ وبلاگ یا فروشگاه من چرا در صفحه اول گوگل نیست؟ چگونه کاربر را به خریدار محصولات تبدیل کنیم؟ محتوا چند کلمه ای باشد؟ و ...
پاسخ تمام سوالات شما در مقاله جامع زیر نهفته است. با سئو لایف همراه باشید.

قدم اول: مخاطبان سایت خود را بشناسید!!

 شناسایی مخاطبان امر بسیار مهمی در سئو مطالب است. چرا؟ به طور واضح، به دلیل اینکه اگر شما مخاطبان هدف خودتان را نشناسید، حتی اگر هم رتبه خوبی در گوگل بدست آورید، باز هم به فروش شما کمکی نمی کند. چرا که در کلمات اشتباه و جامعه هدف اشتباه قدم گذاشته اید. اینگونه فقط زمان و پول خود را به هدر داده اید. بعنوان مثال، اگر شما در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت دارید و روی محتوایی کار کنید که مربوط به قیمت طلا باشد، تماما وقت خود را تلف کرده اید. همچنین این نکته را همواره به یاد داشته باشید که محتوای دست اول بنویسید و به هیچ عنوان، تکرار میکنم، به هیچ عنوان از مطالب کپی استفاده نکنید. چرا که هم اعتبار سایت خود را پایین می آورید، هم خود را به گوگل به عنوان فردی متقلب می شناسانید.

چند نکته بسیار مهم را رعایت کنید:
 1. حتما درباره کلمات کلیدی تحقیق کنید. سختی کلمات کلیدی را بسنجید.
 2. استراتژی و پلن کاری سایت خود را برای چند ماه پیش رو آماده کنید. برای برون سپاری این کار میتوانید مقاله بهترین شرکت دیجیتال مارکتینگ ایران را مطالعه کنید.
 3. حتما به سایت neilpatel سری بزنید و در قسمت ubersuggest ادرس سایت خود را وارد کنید. این سایت کمک فراوانی به بهبود وضعیت سئو مطالب شما می کند. علاوه بر این شما با جستجو هر کلمه کلیدی مد نظر، می توانید سن، جنسیت و اطلاعات مفیدی از مخاطبانی که این کلمات را سرچ کرده اند، به دست آورید.
 4. برای محتوا اهمیت بالایی قائل شوید. سعی کنید محتوای مطالب شما کمتر از 300 کلمه نشود. این نکته را هم فراموش نکنید که بی جهت محتوا را طولانی نکنید. اگر قصد دارید محتوای ارزشمندی داشته باشید، طول محتوا را بهینه انتخاب کنید. (کیفیت را فدای کمیت نکنید!!)
 5. به وبلاگ خود به چشم یک مخزن طلا نگاه کنید. چه باور کنید چه نکنید، طبق تجربه اکثریت مشتریان شما، مخاطبان وبلاگ شما خواهند بود.


قدم دوم: سئو on page را به شدت پیگیری کنید.

 


بحث شیرین سئو داخل سایت، بسیار مفصل است. از ترکیب تگ های متا سایت گرفته تا نحوه نوشتن محصولات، سئو on page همیشه به صورت موثر به کمک شما خواهد آمد. شاید شما به این فکر هستید که با گوگل ادز به صورت قوی بالا بیایید، شما را به مشاهده تصویر زیر دعوت میکنیم.

بین 70 تا 80 درصد مخاطبان گوگل از وارد شدن به لینک هایی که کنار آن برچسب AD خورده باشد، خودداری می کنند. این آمار یک نکته قابل توجه را بازگو می کند. افراد به دنبال سایت هایی هستند که به صورت ارگانیک و با محتوای سئو شده در سرچ گوگل بالا آمده اند. برای رفع نواقص سئو داخل صفحه خود، حتما به سایت های GTMETRIX ، MOZ و NEIL PATEL مراجعه کنید. با وارد کردن URL سایت خود، راهنمایی های بیشتری برای بهینه سازی وبسایت خود دریافت نمایید. همچنین میتوانید مقاله لیست بهترین شرکت های طراحی سایت را مطالعه کنید.
نکات زیر را در ON PAGE SEO حتما مد نظر قرار بدهید:

 • به سرعت لود سایت اهمیت بدهید.
 • محتوای ارزشمند بنویسید.
 • طول محتوا را متعادل انتخاب کنید، به هیچ وجه مقاله کمتر از 400-500 کلمه ننویسید.
 • لینک سازی داخلی را جدی بگیرید، معجزه می کند.
 • حتما از ابزار های رایگان گوگل (سرچ کنسول و آنالیتیکس) بهره کافی را ببرید.
 • سئو تصاویر را رعایت کنید. (تگ آلت، اگزیف و ...)
 • حتما یک H1 و چند H2 در مطلب بکار ببرید.  سایر تگ های H از لحاظ اهمیت در جایگاه های بعد قرار میگیرند.
 • از لیست استفاده کنید. لیست بندی مطالب هم برای مخاطب جذاب است، هم گوگل.

قدم سوم: هر مقاله یک کلمه کلیدی و LSI های آن.

 


زمانی که تحقیق کلمات کلیدی خود را انجام دادید، استراتژی خود را مشخص کنید و برای هر مقاله (محصول) مشخص یک و تنها یک کلمه کلیدی استفاده کنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید: از بکار بردن حجم کلمات کلیدی زیاد در مطلب خود پرهیز کنید. از کلمات LSI یا هم خانواده کلمه کلیدی مورد نظرتان در متن حداکثر استفاده را بکنید. هر چقدر در مطلب خود بتوانید کلماتی که مخاطب سرچ می کند را مورد هدف قرار بدهید، شانس بیشتری برای رتبه گیری در صفحات اول گوگل دارید.


قدم چهارم: در تولید محتوا ثابت قدم باشید.

 


بارگذاری مقالات و محصولات حتما ریتم مشخصی داشته باشد. مثلا اگر قصد دارید هفته ای یک مقاله به سایت اضافه کنید، حتما روند بارگذاری را هفتگی تعیین کنید. این کار نظم و دیسیپلین کاری شما را به گوگل نشان می دهد و باعث افزایش رتبه شما بین سایت های مختلف می شود. در ضمن این حرکت نشانه ایست به گوگل که متوجه شود شما از مطالب روز، عقب نیستید.  البته گاهی ممکن است به سبب روزهای تعطیل و فشار کاری یک هفته این روند به تعویق بیفتد، اما در روند کلی سعی کنید همیشه طبق تایم لاین مشخصی مطالب خود را بارگذاری کنید.

قدم پنجم: مدل AIDA در فروش را فراموش نکنید.


مدل AIDA خلاصه عبارات awareness به معنای اطلاع (آگاهی)، interest به معنی علاقه، desire به معنای تمایل و action به معنای عمل است. این مدل معروف جایگاه ویژه ای در حوزه علم بازاریابی دارد و به نوعی مدلی است برای مشخص کردن رفتار کاربران از اطلاع از محصول پیشنهادی تا خرید آن.آگاهی | AWARENESS


مبحث آگاهی هم در علم بازاریابی فیزیکی به کار برده می شود و هم در دیجیتال مارکتینگ. در اینجا خلاقیت شما در نوشتن تایتل (عنوان) صفحات و متا دیسکریپشن ها به کار می آید. همیشه خود را جای مخاطب قرار دهید و به گونه ای بنویسید که توجه آن ها را برای کلیک بر لینک شما جلب کند. این مبحث زمانی مهم می شود که متوجه شوید الگوریتم گوگل برت (BERT)، مفهوم CTR را بیش از پیش برای رتبه بندی صفحات، مورد توجه قرار می دهد. به این معنا که رتبه شما بر اساس میزان نمایش شما به مخاطب و نرخ کلیک آن ها روی لینک شما سنجیده می شود. آیا مطالبی دارید که متا دیسکریپشن خالی دارند؟ سریعا مطالب کاربرپسندی در توضیحات آن ها قرار دهید.

علاقه | INTEREST


مرحله علاقه بسیار پر اهمیت است، چرا که در این مرحله، مخاطب وارد مطلب شما شده است و شروع به مطالعه مقاله شما می کند. یکی از نشانه های علاقه در مخاطب، میزان ماندگاری وی در صفحه شما (TIME ON SITE) است. گوگل این مورد را آنالیز کرده و به عنوان معیار مهمی برای سنجش اعتبار مطلب و سایت شما در نظر میگیرد. حال چگونه TIME ON SITE را بهینه کنیم؟
 1. مطالب مفید و پرپیمون بنویسید. اگر مطلبی راجع به راهکارهای رفع چین و چروک صورت می نویسید، سعی کنید تمامی راهکارهای خانگی، محصولات و عمل های زیبایی صورت را تشریح کنید. این کار باعث اغنای کاربر توسط مطلب شما می شود و زمانی را صرف مطالعه مقاله مفید شما می کند.
 2. لینک سازی داخلی فراموش نشود. سعی کنید از انکور تکست هایی که به محتوای مقالات یا محصولات شما مرتبط است، از این مقاله به آنها لینک بدهید. این مورد معامله ای دو سر سود است؛ چرا که هم مخاطب مطالب بیشتر و مرتبط به موضوع را می خواند، هم سایر مقالات و محصولات ما به وی معرفی شده و زمان صرف شده توسط کاربر روی سایت ما را بالا می برد.
 3. لینک خارجی به سایت های معتبر و مرتبط با مطلب بدهید. برای این که اعتبار بالایی به مقاله خود بدهید می توانید از موهبت لینک خارجی استفاده کنید. دو نکته را در این رابطه فراموش نکنید: 1- حتما رل لینک های خارجی نوفالو باشد و 2- تعداد زیادی لینک خارجی ندهید.

تمایل | DESIRE


در یک جمله " تبدیل حس دوست داشتن به خواستن "
محتوای شما پس از جلب علاقه مخاطب، باید او را به مرحله اقدام رهنمود کند. در این قسمت حتما از شرکت خود، خدمات و محصول پیشنهادی خود سخن بگویید.

اقدام | ACTION


مرحله آخر مدل آیدا مربوط به دعوت مخاطب به ثبت نام، ثبت آدرس ایمیل و تهیه محصول مورد علاقه وی است. هیچوقت در پست های خود، مخاطب را رها نکنید. همیشه در قسمت های مختلف مقاله یا سایت، از عبارات CALL TO ACTION استفاده کنید. عباراتی مانند: اینجا را کلیک کنید، راهنمایی بیشتر میخواهی؟، ایمیل خود را وارد نمایید تا این مطلب را برایتان ارسال نماییم و ... به نوعی دعوت مخاطب به انجام عملی است که هر دو طرف را راضی کند. پلن آیدا را در ذهن داشته باشید و مخاطب خود را داخل این مدل به مشتری نهایی یا بازدید کننده ی همیشگی خود تبدیل کنید.

نتیجه گیری و جمع بندی سئو محتوا


بحث سئو محتوا و نوشتن مقاله ای که از هر لحاظ در سئو بهینه باشد، به چندین مقاله تخصصی و ساعت ها آموزش نیاز دارد. ما هم سعی می کنیم به نوبه خود در سری مقالات "سئو لایف"، آموزش های پیشرفته سئو را با شما در میان بگذاریم. راه اندازی سایت به معنای ایجاد یک فروشگاه و سئو به معنای رونق یک فروشگاه است. همیشه سعی کنید از سئو بیشترین بهره را ببرید و تیم متخصصی سئو سایت شما را پشتیبانی کند.
 تیم ایران وب لایف با پشتوانه فنی حرفه ای متشکل از جوانان خلاق، آماده کمک به شما برای راه اندازی وبسایت، سوشال مدیا مارکتینگ، سئو و تولید محتوا می باشد. شما می توانید برای دریافت راهنمایی های بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.


به اشتراک گذاری این مطلب!

6 دلیل رتبه نگرفتن وبسایت در گوگل!! | 6 reasons why you will never rank

لینک بیلدینگ چیست و چه تاثیری بر سئو سایت دارد؟

0 دیدگاه
ارسال دیدگاه