سئو سایت خبری

سئو سایت خبری

زمان خواندن این مطلب 16 دقیقه

سئو و بهینه سازی سایت خبری دارای نکات بسیار مهمی است که سعی کردیم در این مقاله به آنها بپردازیم و موارد عملی تجربیات خود را با شما در میان بگذاریم.

ایلنا، ایسنا، ایرنا، ایبنا یا هر نام 5 حرفی که انتهای آن به “نا” ختم شود، شاید کلماتی وسوسه کننده برای ایجاد یک سایت خبری باشد اما آیا شما به عنوان یک تازه کار می توانید به اقیانوس قرمز این حوزه وارد شوید؟ سئو سایت خبری یکی از انواع بهینه سازی است که به کمک آن می توانید بعد از مدتی چند صد هزار ورودی در طول روز داشته باشید حتی اگر انتهای نام خبرگزاری شما به “نا” ختم نشود.

در ادامه این مقاله به نکات مهم و حیاتی برای سئو وبسایت های خبری می پردازیم، با ما همراه باشید.

نکات مهم سئو وبسایت خبری

 1. تحقیق کلمات کلیدی را جدی بگیرید.

یکی از مهم ترین مواردی که البته کلیشه ای نیز شده، ارائه محتوای مناسب برای کاربر هدف است و بجز با تحقیق کلمات کلیدی مناسب و مشخص کردن روند ادامه پروژه، این مورد انجام نشدنی است. بجز ماهیت یک سایت خبری که ارائه به روز ترین اخبار در هر حوزه ای است و نیاز چندانی به کیورد ریسرچ ندارد، مقالات می تواند مهم ترین ورودی ثابت برای یک سایت خبری باشد.

بدون انجام تحقیق کلمات کلیدی مناسب و گسترده نمی توان انتظار  چندانی از ورودی مقالات سایت خبری داشت. در هنگام انجام کیورد ریسرچ به 3 نکته دقت کنید:

 • کاربران بالقوه دنبال چه چیزی هستند؟
 • میزان حدودی جستجو کلمات کلیدی چقدر است؟
 • سطح رقابت روی این کلمات در گوگل چگونه است؟

البته یک سایت خبری باید با قوانین خود این موارد را در نظر بگیرد به عنوان مثال خبرگزاری های پزشکی و سلامتی معمولا مقالات دیجیتالی را منتشر نمی کنند و به همین دلیل تحقیق کلمات کلیدی می بایست در حوزه مشخص وبسایت خبری باشد.

ترجیح و توصیه ما شروع فعالیت وبگاه خبری بصورت نیچ (اختصاصی یک شاخه) است.

تحقیق کلمات کلیدی
نیچ کار کنید
 1. نیچ کار کنید.

برای این توصیه چندین دلیل وجود دارد:

یک اینکه اختصاص بودجه، میزان فعالیت و انرژی اگر روی یک حوزه تخصصی معطوف شود، نتیجه به مراتب بهتری نسبت به پا گذاشتن در تمامی حوزه ها و ضعیف عمل کردن دارد. البته اگر سرمایه بالایی دارید و می توانید چندین متخصص توید محتوا، خبرنگار و پشتیبان سایت استخدام کنید هیچ مشکلی برای ورود به دنیای خبرگزاری های عمومی نیست.

دو اینکه اگر شاخه ای خاص به عنوان مثال اخبار مربوط به غرب تهران، فوتبال انگلیس، بالیوود، سریال های کره ای و … داشته باشید، احتمال ایجاد اعتماد و اعتبار بین شما، کاربر و گوگل نسبت به حالت وبسایت عمومی بیشتر است.

در هر صورت ورود به یک حوزه خاص و کوچک مطمئنا به نفع شماست. (البته بعد ها می توان به حوزه های دیگر هم ورود پیدا کرد و با افزایش قدرت و قدمت سایت، راحت تر رتبه گرفت.)

 1. یونیک باشید: چه مقاله چه خبر!

موتور جستجویی مانند گوگل منابع خود را صرف اخبار تکراری و کپی از سایت های بزرگ نمی کند و اگر میزان محتوای تکراری سایت خبری شما بالا باشد مسلما میزان ریکوئست ها و کراول باجت شما به مرور کاهش پیدا می کند. اگر در مورد این مفاهیم و اصطلاحات قصد دارید بیشتر بدانید، توصیه می کنیم مقاله سئو چیست را مطالعه نمایید.

اگر محتوای منتشر شده یونیک نباشد دو حالت صورت می گیرد:

 • گوگل برای نمایش بهترین نتایج به کاربر برخی وبسایت های تکراری را (که احتمال شما هم جزو آنها باشید) فیلتر می کند.
 • محتوای تکراری مانند خبرگزاری های دیگر است و بدون ایجاد هیچ ارزش افزوده ای مخاطب سایت را می بندد و این برای گوگل بسیار سنگین است.

اگر قصد دارید اخبار شما مانند وبسایت های معتبر به محض قرار دادن روی سایت توسط گوگل ایندکس شود، سعی کنید یونیک بنویسید، چه مقاله چه خبر!

محتوای یونیک تولید کنید
EAT گوگل
 1. E A T را قورت دهید!

نکته مهمی که در تمامی وبسایت ها از جمله سئو سایت های خبر  باید به آن توجه کرد، الگوریتم های گوگل و بخصوص نسخه ای که E A T برای ما پیچیده است؛ می باشد.

طبق دستورالعمل ارزیابی کیفیت جستجوی گوگل، ویژگی‌های اصلی که یک صفحه با کیفیت بالا را تعریف می‌کنند، شامل تخصص، اعتبار و اعتماد (EAT) است. از جمله نکاتی که باعث افزایش این فاکتور ها پیش گوگل می شود عبارتند از:

 • ایجاد اطلاعات نویسنده محتوا و صفحه ای درباره او
 • میزان شهرت منتشر کننده محتوا
 • تعداد share محتوا و میزان لینک های دریافت شده

بهترین راه برای اجرای دستورالعمل E A T یادگیری و مطالعه بیشتر در مورد الگوریتم گوگل پاندا است.

 1. نگارش مقالات ثابت

یکی از راهکار های ایجاد ورودی ثابت ارگانیک برای هر وبسایتی، نگارش مقالات بر اساس کلمات کلیدی هدف و تلاش برای دریافت رتبه های بالاست. بخصوص برای وبسایت های خبری که بیشتر ورودی آنها در ابتدا از اخبار منتشر شده و محتوای ترند است، می توان با نگارش مقالات ثابت در حوزه های مختلف بعد از مدتی به ورودی ثابت روزانه دست پیدا کرد.

مقالات ثابت کمک کننده به سئو سایت خبری
ایندکس گوگل را جدی بگیرید.
 1. ایندکس گوگل را جدی بگیرید.

سرعت ایندکس گوگل بخصوص برای سایت های خبری بسیار مهم است؛ چراکه شما دوست دارید اگر خبر دست اولی منتشر می کنید به سرعت ایندکس شده و در بدست آوردن ورودی از گوگل موفق باشید اما اگر وبسایت شما هر یک یا دو روز یکبار توسط کرولر ها دیده شود ممکن است از حجم زیادی ورودی عقب بمانید و وبسایت های خبری دیگر که سرعت ایندکس بالایی دارند حتی با وجود خبر دست اول از شما و کپی کردن محتوا، رتبه های بهتری بگیرند.

با انتشار منظم محتوا در طول روز، کاهش فایل های جاوا اسکریپت، درخواست پینگ ایندکس به گوگل و ادامه این فعالیت طی چند ماه می توانید سرعت ایندکس خوبی را در سایت خبری خود تجربه کنید.

 1. مقالات مقایسه ای و هاب (Hub)

در بسیاری موارد کانتنت هاب و مقایسه ای رد پای وبسایت های خبری را می بینیم و این نشانه مثبتی برای حضور شما در بین این وبسایت هاست. به عنوان مثال”مقایسه 10 تا از بهترین خمیردندان های دنیا” یا “بهترین خودرو جهان” یا “برترین جراح مغز ایران” و به همین منوال مقالات مقایسه ای هستند که علاوه بر ایجاد ورودی بسیار بالا، می تواند برای وبسایت خبری درآمد اضافی (از حضور برند ها و افراد در لیست بهترین ها) نیز ایجاد کند.

محتوای هاب نیز بخصوص برای درگیر کردن ذهن مخاطب و افزایش میزان زمان ماندگاری در وبسایت بسیار جذاب است. حتما در مقاله ای مجزا به انواع سبک های محتوایی و البته نحوه نگارش محتوای هاب خواهیم پرداخت.

نگارش مقالات مقایسه ای و هاب
انتشار در شبکه های اجتماعی
 1. انتشار در شبکه های اجتماعی

پتانسیل شبکه های اجتماعی یا سوشال مدیا بسیار بالاست و فعالیت در آنها روی سئو سایت هم تاثیر مثبتی دارد. حتما در گروه های خانوادگی واتساپ یا تلگرام دیده اید که شخصی لینک خبر را برای منبع یک محتوا قرار می دهد و شما می توانید برای تایید وارد سایت خبری شوید. قرار دادن گزینه های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و پیام رسان هایی مانند توییتر، تلگرام، واتساپ، اینستاگرام و … در سئو سایت خبری تاثیر بسیار بالایی می گذارد.

 1. سئو داخلی را جدی بگیرید.

علاوه بر موارد سئو داخلی که باید در هر وبسایتی رعایت شود، برخی نکات سئو on page بخصوص برای سایت های خبری حیاتی است. برخی از نکاتی که باید حواستان به آن ها باشد:

 • دسته بندی محتوا

اگر وبسایت تخصصی خبری دارید بهتر است اخبار نقاط مختلف را در دسته بندی های متفاوت قرار دهید. به عنوان مثال اخبار شرق تهران به تفکیک محلات، غرب به تفکیک مناطق و همینطور تا انتها. این دسته بندی علاوه بر کمک به مخاطب برای جا به جایی بهتر در سایت، روی افزایش قدرت دسته بندی ها با انتشار محتوای مختلف هم تاثیرگذار است.

 • لینک داخلی

اگرچه در وبسایت های خبری با توجه به حجم نگارش محتوا و خبر نمی توان زیاد انتظار لینک داخلی در محتوا را داشت اما باید لینک داخلی را در حد بک لینک ارزشمند بدانید. به هرحال در نگارش مقالات می بایست بین محتوا ها لینک سازی داخلی صورت گیرد. توجه کنید لینک داخلی را دقیقا با عین کلمه کلیدی محتوای مقصد بدهید و از به کار بردن انکرتکست هایی مانند اینجا را کلیک کنید و ادامه مطلب دوری کنید.

 • تگ ها

شاید بتوان گفت قدرتمند ترین لینک داخلی برای اتصال محتوای خبری وبسایت به هم استفاده از تگ است. با استفاده از یک تگ بخصوص می توانید تمامی محتواهایی که در یک موضوع هستند را در کنار هم بیاورید. به عنوان مثال 50 خبر در مورد هوشنگ ابتهاج در سایت قرار گرفته است؛ اگر در زیر هر محتوا و خبری تگ “هوشنگ ابتهاج” خورده باشد شما دارای صفحه ای هاب هستید که تمامی اخبار و مقالات در مورد او را گردآوری کرده است.

این صفحه را می توانید با عنوان جذاب (همه چیز در مورد زندگینامه و اشعار هوشنگ ابتهاج {سایه} + اخبار مرتبط) و محتوای اختصاصی نیز تکمیل کنید و برای رتبه گرفتن روی کلمه کلیدی “هوشنگ ابتهاج” بجنگید.

اهمیت سئو خارجی در سایت خبری
 1. سئو خارجی

از نظر من یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین بخش بهینه سازی هر وبسایتی، سئو خارجی یا off page است؛ چراکه روی روند رشد وبسایت بسیار تاثیرگذار و همینطور بسیار حساس می باشد. گوگل موضع خود را در مورد لینک سازی مشخص کرده و به عنوان مجازات وبسایت های متخلف، پنالتی از نتایج خود را مطرح کرده است.

به همین دلیل تحلیل مناسب رقبا، روند شروع لینک سازی و افزایش حجم بک لینک ها برای وبسایت های خبری بسیار مورد اهمیت است.

 1. سئو تکنیکال

روند سئو تکنیکال وبسایت در ابتدا بررسی می شود، تمامی موارد زیر چک شده و در صورت نیاز ارور ها باید رفع شود.

 • سرعت

بگذارید صادقانه بگویم، سرعت وبسایت خبری مهم تر از دیزاین و حتی تجربه کاربری است. اصلا به همین دلیل است که خود گوگل پروژه AMP را برای کاربران موبایل راه اندازی کرده است که با کاهش فایل های CSS سرعت لود صفحه را بسیار بالا ببرد.

تا حد ممکن بهینه سازی سرعت را با افزونه های وردپرسی یا کدنویسی اگر اختصاصی هست انجام دهید و فاکتور هایی مانند CLS، LCP و TBT را به بهینه ترین حالت ممکن برسانید. برای تست اولیه سرعت از وبسایت های GTmetrix و Google pagespeed insights می توانید استفاده کنید.

 • AMP

Accelerated Mobile Pages قابلیت و پروژه ای اپن سورس از طرف گوگل است که با حذف کدهای CSS و جاوا اسکریپت تا جای ممکن سرعت لود صفحه را برای تلفن های همراه بالا میبرد.

 • موبایل فرندلی

در تصویر بالا کاملا قابل مشاهده است که میزان جستجو توسط گوشی موبایل در وبسایت های خبری تا چه اندازه بیشتر از دیوایس دسکتاپ است. خب هنگامی که ورودی شما تا این حد به کاربران موبایل وابسته است، چرا وبسایت را برای استفاده این افراد راحت تر نکنید؟ مواردی مانند ریسپانسیو و سرعت بخصوص برای کاربران تلفن همراه حائز اهمیت است و گوگل نیز با شناخت مخاطب، موبایل فرندلی بودن وبسایت را یکی از فاکتور های مهم سئو سایت در نظر گرفته است.

 • سایت مپ

مطمئن باشید که نقشه سایت را بخش بندی شده به گوگل سرچ کنسول معرفی کنید.

 • اسکیما کد

استفاده از انواع اسکیما rating، FAQ، لوکال سئو (بخصوص برای الگوریتم کبوتر) و … می تواند تاثیر خیلی خوبی روی تجربه کاربری و سئو سایت خبری بگذارد.

 • فایل txt

اطمینان پیدا کنید که فایل ربات در سایت به صورت صحیح باشد و دسترسی گوگل بات ها را نبسته باشد.

سئو تکنیکال
گوگل نیوز
 1. گوگل نیوز

پلتفرم توضیح محتوای گوگل نیوز جایگاهی بسیار عالی برای وبسایت های خبری است. طبق آمار از این پلتفرم در ماه حدود 6 میلیارد کلیک به وبسایت ها انجام می شود و حتی دریافت درصد بسیار کم هم می توان به اندازه کل ترافیک ارگانیک مخاطب وارد سایت کند. برخی از نکاتی که برای راهیابی به گوگل نیوز باید رعایت کنید عبارتند از:

 • محتوای خبری یونیک بنویسید نه کپی از سایت های بزرگ
 • عناوین جذاب مرتبط به کلمه کلیدی بنویسید.
 • حواستان به محتوای ترند روز باشد
 • روزانه حداقل 2 تا 3 محتوای خبری به روز بگذارید.
 • قدرت وبسایت خبری را با استفاده از تکنیک های لینک بیلدینگ افزایش دهید.
 1. آپدیت محتوا

به روز رسانی محتوا بخصوص برای اخبار ترند و روز نشان دهنده یک خبرگزاری فعال و مثبت است. مثلا به محض انتشار خبر انفجار در لبنان باید هر چند دقیقه آپدیت های مربوط به آن را در خبر قرار دهید و حتی بر اساس زمان محتوای صفحه را جدا کنید تا مخاطب در جریان تمام قضیه قرار بگیرد.

از مزیت های فراوان آپدیت محتوا تا می توانید استفاده کنید، الگوریتم تازگی محتوا در نهایت به کمک وبسایت شما می آید.

آپدیت محتوا

سئو سایت خبری ارزشش را دارد؟

اگر تصمیم به تاسیس یک سایت خبری گرفته اید یا سایت خبرگزاری در اختیار دارید باید بدانید بخصوص در ابتدا سئو آن زمانبر بوده و هزینه بر است اما با فعالیت مستمر و رعایت تکنیک های گفته شده در این مقاله می توانید بعد از مدتی به درآمد بالایی برسید. راه های درآمدی سایت های خبری در ایران از تبلیغات کلیکی، بنری و رپورتاژ آگهی حاصل می شود و اگر از نظر ورودی و ارزش دامنه به حد خوبی برسید می توانید روی درآمد بالای سایت خبری حساب باز کنید.

اگر در نظر دارید سئو سایت خبری خود را برونسپاری کنید میتوانید از طریق صفحه تماس با ما، با متخصصین ایران وب لایف ارتباط برقرار کنید.

اگر به مشاوره سئو و آموزش موارد مختلف به تیم خبری خود نیاز دارید هم می توانید با ما در ارتباط باشید.

4.9/5 - (8 امتیاز)

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *